25 lipca 2019. Dzień Św. Krzysztofa

Dziś imieniny Krzysztofa. Czyli skoro imieniny to jest to i dzień Św. Krzysztofa. Znanego mim. jako patron kierowców. Oprócz tego też: Ameryki i Wilna; siedzib ludzkich i grodów oraz chrześcijańskiej młodzieży, farbiarzy, flisaków, marynarzy, pielgrzymów, podróżnych, przewoźników, turystów i żeglarzy. Jest też orędownikiem w śmiertelnych niebezpieczeństwach.

W Polsce, przy udziale Kościoła Katolickiego obchodzony jest po raz XIV Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Z tej okazji w wielu parafiach odbędzie się uroczysta msza z poświęceniem samochodów. Jeśli ktoś będzie miał ku temu okazję może warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić co mogę zrobić by zawsze cało i zdrowo wrócić do domu. Księża podkreślają jeszcze jedno. Jeśli zadbasz o swoje bezpieczeństwo zadbasz też o bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Po prostu droga to miejsce gdzie nie ma miejsca na egoizm.

Skąd się wziął kult Św. Krzysztofa? Ponieważ nie ma zapisów historycznych przytoczymy dla ciekawych jedną z najbardziej znanych wersji przypowieści o tym Świętym.

” Według niej pierwotne imię św. Krzysztofa miało brzmieć Reprobus (Odrażajacy), gdyż miał mieć głowę podobna do głowy psa. Za to wyróżniał się niezwykłą silą. Postanowił przeto oddać się na służbę najpotężniejszemu na ziemi panu.
Służył wiec najpierw królowi swojej krainy. Kiedyś przekonał się, że król ten bardzo boi się szatana. Wtedy zaczął służyć szatanowi. Pewnego dnia przekonał się jednak, ze szatan boi się imienia Chrystusa. To wzbudziło w nim ciekawość, kim jest ów Chrystus, którego boi się szatan. W taki to sposób opuścił służbę u szatana i poszedł w służbę do Chrystusa. Zapoznał się z nauką chrześcijańską i przyjął Chrzest św.
Za pokutę i dla zadośćuczynienia, że służył szatanowi, postanowił zamieszkać nad rzeką Jordan, w miejscu, gdzie woda była płytsza, by przenosić na swoich potężnych barkach pielgrzymów idących ze Wschodu do Ziemi Świętej. Pewnej nocy usłyszał głos dziecka, które prosiło go o przeniesienie na drugi brzeg. Kiedy je wziął na ramiona, poczuł ogromny ciężar, który go przytłaczał tak, iż zdawało mu się, ze zapadnie się w ziemie. Zawołał: „Kto jesteś, dziecię?”. Otrzymał odpowiedz: „Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat”. Miał mu wtedy Pan Jezus zapowiedzieć rychłą śmierć męczeńską.
Pan Jezus, po przyjęciu przez Krzysztofa Chrztu św., miał mu przywrócić wygląd ludzki.

Ten właśnie fragment legendy stał się natchnieniem dla wielkiej liczby malowideł i rzeźb św. Krzysztofa.
Tradycja nadała Reprobusowi tytuł „Krzysztofa” czyli „nosiciela Chrystusa” (Christoforos).”

Oczywiście i Policja szczególnie dziś apeluje o bezpieczną jazdę. Jednym z tegorocznych działań jest dostępna na stronach Policji aktualizowana mapa wypadków śmiertelnych.

Ciekawią akcję na dziś proponuje Rzeszowska Policja. Dzisiaj, przy drobnych przewinieniach, zamiast mandatu odbędą próbę na symulatorze zderzeń.

Rzeszowska m.in dlatego, że obchody centralne tego dnia odbędą się w Zagórzu na Podkarpaciu. Pełny program tutaj: Obchody Dnia Św. Krzysztofa 

Bezpiecznej drogi

Redakcja.

 

Tekst przypowieści za Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej z Bydgoszczy.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze