5300 złotych na Unii, 3200 na kraju!

W ostatnim kwartale ubiegłego roku przeprowadzono ankietę wśród polskich pracodawców. Co się okazuje wraca tzw „kilometrówka” na Europie. Spadają tym samym wynagrodzenia za pracę kierowcy na Unii. 

W ankiecie przeprowadzonej na przełomie listopada i grudnia 2017 roku na 100 respondentów firm prywatnych zajmujących się transportem wynika, że kierowca busa na kraju może liczyć średnio na 3200 złotych za miesiąc pracy – 70% lub 3500 – 18%.

O ile kierowca busa w transporcie krajowym nic nie traci to duże zmiany możemy zobaczyć na trasach międzynarodowych.

Średnia zarobków kierowcy do 3,5 tony w ruchu międzynarodowym waha się od 180 zł/dzień (45%), 200 zł/dzień (28%), więcej niż 200 zł to już 11%. Zdążają się też „dniówki” poniżej 180 pln.

Co trzeci szef firmy zastanawia się nad wprowadzeniem tzw „kikometrówki”. W uzasadnieniach decyzji możemy przeczytać, że pracodawcy nie stać na dniowki. Niestety nie podano progu „kilometra”.

Co drugi pracodawca określił, że obecnie jest bardzo słabo wyszkolony personel kierowców transportu drogowego.

Negatywnie też wypowiedziano się w sprawie pracy obcokrajowców szczególnie tych z Ukrainy. Zauważono, że kierowcy busów z w/w Państwa mają problemy z wjazdem do państw takich jak UK, N, CH.

Większość firm, bo ponad 78% w ankietach zaznaczyło, że chciałoby aby zawód kierowcy transportu drogowego wprowadzono do szkół średnich ale tych z zawodem a nie ogólnokształcących.

To wielka zmiana po nowym roku, bo jak wiemy brakuje doświadczenie zawodowego w branży a stawki zamiast w górę powoli spadają w dół.

A Wy po nowym roku podniesiecie stawki? Jak postrzegacie nowe zmiany?

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze

O Mateusz Urbaniak 201 artykułów
Redaktor portalu.