Aktualności i sytuacja drogowa (graniczna) w Europie

Aktualności i sytuacja drogowa (graniczna) w Europie

chalupki-czesi-na-euro-1

Francja-Belgia

Francja wprowadziła wzmożone kontrole graniczne oraz celne dla pojazdów przekraczających granicę z Belgią. Kontrole prowadzone są na autostradach:
A22 w Rekkem
A27 w Baisieux
A2 w Thivencelles
A 16 w Bray-Dunes

Obowiązuje jeden pas ruchu.

Rosja

Od 15 listopada w Rosji wprowadzono system satelitarnych opłat drogowych – PLATON. Rosyjski system będzie pobierać opłaty od ciężarówek o masie całkowitej ponad 12 ton za przejazdy po sieci 50 tys. km dróg federalnych. Do końca lutego przyszłego roku za każdy kilometr przejechanej trasy przewoźnik będzie musiał zapłacić 1,53 rubla (teraz to równowartość ok. 9 groszy), a od marca 2016 r. do końca 2018 r. stawka wzrośnie do 3,06 rubla (18 groszy).

Francja

Od 15 listopada Francja przywraca tymczasowo kontrole graniczne.

Szwecja

Od 12 listopada Szwecja przywraca, początkowo na 10 dni, kontrole graniczne, w związku z narastającym kryzysem migracyjnym.

Niemcy

Od 1 października opłata za korzystanie z autostrad i niektórych dróg federalnych w Niemczech obowiązuje ciężarówki, których dopuszczalna masa wraz z przyczepą wynosi co najmniej 7,5 ton, a nie jak dotąd 12 ton. Zmianie uległy także stawki opłat za korzystanie z autostrad. Uzależnione są one od liczby osi oraz klasy emisji spalin.

Słowacja-Polska

22 września otwarta została część drogi E77 w kierunku Polski. Uszkodzony most między Podbielem a miastem Niżna nad Orawą zastąpiono tymczasową konstrukcją, którą mogą poruszać się auta osobowe oraz autobusy o masie do 11 ton. Dla pojazdów o masie od 11 do 18 ton wyznaczono objazdy:

Dla pojazdów o całkowitej wadze od 11 do 18 ton policja wyznaczyła objazd:
Oravský Podzámok – I/78 – II/520 – Vavrečka – Tvrdošín.
Dla pojazdów do 12 ton:
Podbiel – II/584 – Zuberec – III/2311 – Vitanová – II/520 – Trstená.

Cały czas obowiązuje zakaz wjazdu dla ciężąrówek. Proponowane objazdy:
Oravský Podzámok – I/78 – II/520 – Tvrdošín (ok. 37 km)
Podbiel – II/584 – Zuberec – III/2311 – Vitanová – II/520 – Trstená (ok. 43 km).

(23.09.15; Ambasada RP w Bratysławie)

Utrudnienia na autostradach europejskich

Serbia – Chorwacja

W nocy 22/23 września został przywrócony ruch dla samochodów osobowych i autobusów na przejściu Šid-Tovarnik. Jest to jedyne czynne przejście graniczne pomiędzy Serbią i Chorwacją.

Węgry

Według informacji węgierskiej policji na granicach z Chorwacją i Serbią ruch odbywa się normalnie. Zamknięte jest tylko jedno przejście graniczne na granicy serbskiej. Aktualne informacje na temat sytuacji na przejściach granicznych podaje Ambsada RP w Budapeszcie na STRONIE.

Chorwacja

Chorwacka policja, wstrzymała w czwartek 17 września wszelki ruch pojazdów na drogach prowadzących do siedmiu przejść granicznych z Serbią. Ograniczenia obowiązują do odwołania. Zamknięto wszystkie przejścia na granicy z Serbią oprócz przejścia drogowego na autostradzie A3 Bregan-Lipovac, ale kolejka samochodów wynosi aktualnie 3 kilometry i się powiększa.

Przejścia graniczne z Bośnią i Hercegowiną, Słowenią i Węgrami są otwarte.
Sytuację na drogach w Chorwacji można na bieżąco śledzić na stronie http://www.hak.hr/en

Węgry

Władze Węgier ogłosiły we wtorek (15.09.15) stan kryzysowy w dwóch komitatach (województwach) na południu kraju, przy granicy z Serbią. Ogłoszenie stanu kryzysowego daje władzom węgierskim większe uprawnienia, pozwala np. na zamykanie dróg i ograniczanie pracy instytucji publicznych. Węgierska policja zamknęła w poniedziałek po południu główny punkt graniczny wykorzystywany przez imigrantów do przekraczania granicy serbsko-węgierskiej w Roeszke. W związku z występującymi czasowymi ograniczeniami w ruchu drogowym na autostradowym przejściu granicznym Horgoš – Röszke pomiędzy Serbią i Węgrami (autostrada A1), od 15 września podróżujący mogą korzystać z przejścia granicznego Kelebija -Tompa w pobliżu miasta Subotica – droga krajowa nr 11 (po stronie serbskiej) i nr 53 (po stronie węgierskiej). MAPA.

Przejście graniczne w Roeszke będzie nieczynne jeszcze przez 30 dni!!

Niemcy-Austria

Od poniedziałku 14 września Niemcy przywróciły kontrole na granicy z Austrią. Należy liczyć się z utrudnieniami nie tylko na autostradach, ale też ba drogach federalnych, stanowych i powiatowych. Obecnie najdłużej oczekuje się na przejściu przy A3 (Lizn-Passau) oraz przy A8 (Salzburg-Monachium).

Austria-Węgry

Wprowadzone kontrole graniczne. Najbardziej obciążone jest przejście graniczne Nickelsdorf (A4) na trasie Budapeszt-Wiedeń, jednak należy przygotować się dłuższe kolejki także na mniejszych przejściach min. w Sopron i Koszeg.

Rumunia-Serbia-Węgry

Szczególnie napięta sytuacja wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych. Autostrady mogą być zamykane ze względu na duże masy ludzi wędrujące wzdłuż dróg. Największe kolejki tworzą się na przejściach na granicy Węgry/Serbia w miejscowościach Roszke/Horgos na trasie Belgrad-Szeged-Budapeszt oraz na przejściu Rumunia/Węgry w punkcie Nadlac/Nagylak na trasie Timisora-Szeged.

Zalecamy jako alternatywę przekroczenie granicy węgiersko-serbskiej w miejscowości Subotica/Tompa oraz Backi Vinograd/Asotthalom są one otwarte od 07.00 do 19.00 i mogą być używane tylko przez obywateli UE i Serbii. Granicę węgiersko-rumuńską najlepiej przekraczać obecnie w punkcie SOG Cenad/Kiszombor lub SOG Varsand/Gyula.

Serbia

Należy unikać południowej obwodnicy E75, zalecany objazd trasą E70.

Grecja-Macedonia

Głównie przejście w Evzoni na trasie Saloniki-Skopje jest otwarte, ale podróżni powinni przygotować się na dłuższy czas oczekiwania na granicy. Alternatywą jest przejście na grecko-bułgarskiej granicy lub powrót z Grecji promem do Włoch. Zalecane wypłynięcie z portu Igoumenitsa, jednak należy się upewnić jakie są aktualne godziny kursowania promów oraz czy jest wymagana wcześniejsza rezerwacja.

Aktualne sytuacje na drogach:

– Austria (inf. w jęz. niemieckim) www.oeamtc.at/verkehrsservice
– Niemcy (inf. w jęz. niemieckim) www.adac.de/reise_freizeit/verkehr
– Chorwacja ( inf. w jęz. angielskim) www.hak.hr/en
– Słowenia (inf. w jęz. angielskim) www.amzs.si/en/768/Traffic_report.aspx

Polska

Również na polskich granicach, głównie z Niemcami i Czechami można spodziewać się dodatkowych kontroli ze strony służb granicznych. Na razie nie ma oficjalnego komunikatu MSW o przywróceniu stałych kontroli granicznych.

Austria, Węgry – po godzinie 10.00 w poniedziałek 14.09.15 ponownie otwarte zostało przejście graniczne przy autostradzie A4, Nie wiadomo na razie, czy otwarto przejście z Węgrami na drodze krajowej nr 10, które w poniedziałek rano również było zablokowane. Węgrzy wzdłuż granicy budują mur, który we wtorek ma zostać ukończony, a kontrolę nad pograniczem ma wzmocnić 4,3 tys. wojskowych

Słowacja – Słowacja potwierdziła w poniedziałek tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych. Jak poinformowało słowackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, kontrole te zostają przywrócone na granicach z Austrią oraz Węgrami.

Niemcy – czasowo przywrócono kontrole na państwowych granicach. Ma to na celu ograniczyć ruchy imigracyjne. Działania służb granicznych będą koncentrować się głównie na południowej granicy z Austrią, jednal polscy turyści powinni być przygotowani na wyrywkowe kontrole na wszystkich niemieckich granicach. Należy pamiętać o tym, że trzeba mieć przy sobie dowód lub paszport. Zawieszony został także ruch niektórych pociągów.

Austria – w związku ze wzmożonym ruchem imigrantów, do odwołania, została zamknięta autostrada A4 oraz przejście graniczne w Nickelsdorfie na autostradzie A4, na granicy z Węgrami. W komunikacie austriacka krajowa dyrekcja dróg i autostrad napisała, że „duży napływ ludzi w pasie granicznym sprawił, że wprowadzenie blokady w obu kierunkach było konieczne”. Przejście zamknięto około godz. 7. Nie jest jasne, jak długo będzie obowiązywała blokada. Wielka fala uchodźców przybywa przez Serbię i Węgry do Austrii, przy czym większość tych ludzi zamierza udać się dalej do Niemiec.

Czechy – władze postanowiły wzmocnić środki bezpieczeństwa na granicy z Austrią, podjęte zostały działania mające na celu przywrócić kontrole na granicach państwowych. Kolejne kroki będą determinowane przez liczbę osób próbujących przedostać się do Czech.

Węgry – do odwołania zamknięta autostrada M5.

Dania – wznowiono ruch drogowy z Niemcami. W czwartek, 10.09.15, wznowiono ruch na autostradzie łączącej duński Półwysep Jutlandzki i północne Niemcy – poinformowały władze w Kopenhadze. Autostradę zamknięto dzień wcześniej, gdy grupa ok. 300 uchodźców zaczęła nią iść w kierunku Danii.

W związku z aktualnymi wydarzeniami sytuacje na drogach mogą się zmieniać w sposób dynamiczny. Kierowcy powinni liczyć się także ze wzmożonymi kontrolami na granicach oraz z wydłużonym czasem oczekiwania na przejazd przez granicę.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze