Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!

Stalexport Autostrada Małopolska S.A. rozpoczyna kampanię edukacyjną poświęconą rozważnemu korzystaniu ze smartfonów podczas jazdy samochodem

1413483660_logo

Katowice – Kraków, 9 października 2014. „Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!” – pod takim hasłem Stalexport Autostrada Małopolska S.A. (SAM S.A.) rozpoczyna kampanię edukacyjną dotyczącą rozważnego korzystania ze smartfonów podczas jazdy samochodem. Celem akcji jest zwiększenie świadomości kierowców w kwestii użytkowania telefonów komórkowych w sposób zgodny z przepisami Kodeksu Drogowego i minimalizujący niekorzystny wpływ skutków tej czynności na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Kampanię wspiera Małopolska Komenda Wojewódzka Policji.

Jak wynika z przeprowadzonych badań*, czterech na pięciu kierowców, którzy spowodowali zagrożenie na drodze w wyniku korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy, nie zauważyło innego pojazdu. Ponad połowa z nich rozmawia przez telefon, trzymając słuchawkę w ręce. Natomiast co piąty kierowca, który spowodował niebezpieczną sytuację na drodze korzystając w tym czasie z telefonu, nie zauważył pieszego. 66 procent z nich pisze i odczytuje SMS-y kierując pojazdem.

Ponadto 6 na 10 kierowców uważa, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest niezgodne z przepisami Kodeksu Drogowego, tymczasem blisko 70 procent z nich rozmawia przez telefon trzymając słuchawkę w dłoni. Natomiast 8 na 10 kierowców uważa, że używanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu jest niebezpieczne, przy czym ponad połowa z nich rozmawia w trakcie jazdy trzymając telefon w ręce, a co piąty pisze i odczytuje SMS-y.

Tymczasem statystyki Komendy Głównej Policji wskazują, iż z każdym rokiem wzrasta liczba wystawionych mandatów dla kierowców za niewłaściwe korzystanie z telefonu podczas jazdy. W 2013 roku za to wykroczenie ukaranych zostało prawie 90 tys. kierujących, a w okresie od stycznia do lipca tego roku aż 70 tys. 200 zł mandatu i 5 punktów karnych za nieprawidłowe korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu nie sprawia jednak, iż kierowcy rezygnują z tej czynności – jak pokazują badania*, zaledwie jeden procent kierowców przestało korzystać z telefonów komórkowych podczas jazdy po otrzymaniu za to mandatu.

– Przepisy Kodeksu Drogowego jednoznacznie wskazują, w jaki sposób nie wolno korzystać
z telefonu podczas jazdy – mianowicie zakazują kierującemu pojazdem używania telefonu
w sposób wymagający trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Można natomiast użytkować telefon prowadząc samochód wówczas, kiedy czynność ta nie wymaga trzymania telefonu
w dłoni np. korzystając z nawigacji w telefonie, kiedy jest on umieszczony w specjalnym uchwycie, czy rozmawiając przy użyciu zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego.
W każdym przypadku należy pamiętać jednak o zachowaniu ostrożności i rozsądku – mówi podinsp. Krzysztof Lis, Komendant Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie.

– Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że większość kierowców jest świadoma skutków nieprawidłowego użytkowania telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Jednak ani ta wiedza, ani doświadczenie niebezpiecznych sytuacji na drodze, czy nawet otrzymanie mandatu nie powodują u kierowców zmiany niewłaściwych zachowań. Skłoniło nas to do podjęcia działań służących edukacji w zakresie rozważnego, zgodnego z przepisami Kodeksu Drogowego korzystania z telefonów w trakcie podróży samochodem – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Z myślą o kierowcach, pasażerach i osobach z ich otoczenia SAM S.A. przy współpracy z policją opracowała katalog porad, jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem. Czytelnicy poradnika dowiedzą się, jakie zachowania dotyczące użytkowania telefonu zwiększą ich bezpieczeństwo, np. korzystanie z zestawu głośnomówiącego, czy trzymanie telefonu
w specjalnie przeznaczonym do tego uchwycie. Zdobędą również wiedzę, jakich zachowań powinni unikać np. pisania SMS-ów w trakcie jazdy, czy zakładania słuchawek z zestawu słuchawkowego na oboje uszu, co ogranicza możliwość usłyszenia tego, co dzieje się na drodze. Poradniki będą wręczane kierowcom przez funkcjonariuszy Policji Autostradowej podczas rutynowych kontroli pojazdów na A4 Katowice-Kraków.

– Dotychczas wszelkie akcje, które zwracały uwagę na użytkowanie telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem, były kierowane przede wszystkim do kierowców. Kampania „Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!” jest dedykowana nie tylko im, ale też pasażerom, ponieważ ich zachowania również mogą wpływać na bezpieczeństwo kierującego samochodem – dodaje Rafał Czechowski.

Od dziś kierowcy podróżujący autostradą A4 Katowice-Kraków otrzymają na Placach Poboru Opłat ulotkę z wybranymi wskazówkami, jak bezpiecznie korzystać z telefonu podczas podróży oraz jak włączyć się do akcji. Kampanii dedykowano również stronę internetową pod adresem: www.badzsmart.pl, na której internauci mogą zapoznać się z wynikami badań, poradami dla kierowców i pasażerów oraz ciekawymi informacjami dotyczącymi użytkowania telefonów podczas jazdy również w innych krajach.

Do akcji „Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!” można włączyć się odwiedzając oficjalny profil A4 Katowice-Kraków na Facebooku pod adresem www.facebook.com/A4KatowiceKrakow. Poprzez specjalnie uruchomioną aplikację konkursową internauci mogą zachęcać kierowców, aby z telefonów korzystali rozważnie, pisząc do nich krótką wiadomość. Autorzy najlepszych wiadomości zostaną nagrodzeni zestawem głośnomówiącym do samochodu oraz uchwytem na telefon.

„Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!” to kolejna kampania edukacyjna poświęcona bezpieczeństwu kierowców, realizowana przez SAM S.A. W 2013 roku miała miejsce kampania „A+B=Absolutnie Bezpieczni” promująca właściwe zachowania na drodze wśród kierowców samochodów osobowych i motocyklistów, jako współużytkowników dróg. W 2011 roku pod hasłem „To nie sen, Ty prowadzisz” firma uwrażliwiała kierowców na zagrożenie spowodowane przemęczeniem podczas prowadzenia pojazdu. W 2010 roku koncesjonariusz zrealizował akcję „Rekordowo bezpieczni z A4 Katowice-Kraków”, której hasło podkreślało rekordową statystykę: przez 20 miesięcy na koncesyjnym odcinku A4 nie wydarzył się żaden śmiertelny wypadek. Wcześniej, w latach 2005-2007 koncesjonariusz prowadził akcję „Droga życia”.

SAM S.A. zaprasza do włączenia się do akcji w filmie pod adresem:

*na podstawie ogólnopolskich badań przeprowadzonych przez PBS we wrześniu 2014 roku.

###
Informacje o SAM S.A.
Stalexport Autostrada Małopolska S.A. zarządza 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem. Jest to pierwsza pełnowartościowa tego typu droga
w Polsce, wybudowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, jako inwestycja typu brownfield – na bazie drogi powstałej w latach 70. i 80. Stalexport Autostrada Małopolska S.A. uzyskał koncesję na jej przystosowanie do wymogów autostrady płatnej oraz eksploatację
w 1997 roku. Wymagało to licznych inwestycji. Wszystkie projekty inwestycyjne, a także bieżące utrzymanie pasa drogowego finansowane są z przychodów z tytułu poboru opłat za przejazd odcinkiem koncesyjnym oraz kredytów pozyskanych z międzynarodowego konsorcjum bankowego. Projekt realizowany przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A., w odróżnieniu od innych koncesji na zarządzanie autostradami płatnymi, nie obciąża Skarbu Państwa żadnymi zobowiązaniami. Spółka nie korzysta z żadnych dotacji, czy też gwarancji Skarbu Państwa.

Dodatkowych informacji udzieli:
Rafał Czechowski
rzecznik prasowy SAM SA
e-mail: r.czechowski@imagopr.pl
tel. 601063200

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze