Coraz mniej obaw o tankowanie – jakość paliwa rośnie.

cenypaliw

Jakość paliw tankowanych na stacjach – dla użytkowników samochodów dostawczych jest to bardzo dobra informacja. W stosunku do ubiegłego roku, olej napędowy poprawił się trzykrotnie, benzyna dwukrotnie. Autogaz jest niestety gorszy niż w zeszłym roku.

Urzęd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zlecił Inspekcji Handlowej badanie jakości paliw. Najlepiej wypadł olej napędowy, tylko 2,3% próbek nie spełaniało norm (zeszły rok to aż 7,5%). Benzynę mamy coraz lepszą, bo tylko 1,6% próbek nie przeszło pozytywnie kontroli (2,6% w zeszłym roku). Z powyższych danych można wywnioskować, że z roku na rok będzie tylko lepiej.

Kierowcy samochodów zasilanych LPG nie mają niestety takiego szczęścia, bowiem 3,6% kontrolowanego paliwa nie przeszło testów. W zeszłym roku odsetek odrzuconego gazu to 2,3%. Miejmy nadzieję, że to jest tylko niedopatrzenie ze strony rafinerii, a nie liniowy spadek jakości autogazu.

Poprawa jakości oleju napędowego nie oznacza oczywiście, że możemy tankować go bez obaw. Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zlikwidowali niedawno nielegalnie działającą stację paliw. Na terenie jednej z firm transportowych odnaleziono całą linię technologiczną odbarwiającą olej opałowy tak, aby przypominał droższy olej napędowy. Właścicielom firmy, na terenie której działali oszuści, grozi teraz nawet 500tys. Zł grzywny lub kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze