Ewakuacja promu i portu w Calais! Imigranci zaatakowali!

strajk w porcie calais

Wystarczyło kilka godzin aby trzy grupy imigrantów zaatakowała port w Calais – sparaliżowała i doszło do zamknięcia na kilkanaście godzin.

Mamy godzinę 23:00 pisząc ten artykuł posłużę się informacjami prasowymi wydawanymi przez rzecznika portu oraz relacjami naszych czytelników.

16:00: Pierwsza grupa atakuje patrole policji, blokuje ruch przed portem wywalając przed ciężarówki i auta osobowe wszystko co może spowolnić wjazd na port. Tworzą się ogromne korki.

16:30:Druga grupa forsuje zabezpieczenia otaczające port w tym także drut kolczasty – wyrzucając na niego ubrania aby przejść na teren portu. Policja prosi o wsparcie!

17:00 Około 40 osób wdziera się na prom przewoźnika P&O, policja blokuje port. Rzecznik prasowy informuje 30 minut później w komunikacie prasowym, iż związku z wtargnięciem imigrantów na statek płynący do Dover została podjęta decyzja o zablokowaniu portu i wstrzymaniu do odwołania transportu. DFDS poinformował o specjalnych strefach bezpieczeństwa dla klientów i odłożenie wyprawy na późniejszy termin lub też skorzystanie z portu w Dunkierce. Armator ten przekazał, iż dwa promy z Dover zmieniły kurs i płyną do Dunkierki.

17:30 Port w Dover wydał oświadczenie, iż połączenia z/do Calais zostały zawieszone. Korki na A20 i M20 sięgały kilku kilometrowych kolejek.

18:00 Kolejny komunikat prasowy portu w Calais: Rzecznik prasowy informuje, iż załoga zabezpieczyła się przed natarciem imigrantów. Nie wdarli się oni na pokład statku. Policja użyła siły. Jest rannych kilku policjantów oraz 10 napastników. Na statku przebywa jeszcze kilku uchodźców. Teren portu jednakże jest nadal niedostępny dla przybywających. Dla transportu międzynarodowego zorganizowano parking. W tym momencie parkingu pilnuje Policja a na miejscu jest około 890 aut. Auta osobowe są kierowane na port w Dunkierce oraz wyznaczone zostały tzw. strefy bezpieczeństwa.

19:00 Na statku brak imigrantów. Trwa przeszukanie. DFDS na Twitterze poinformował, iż ruch kołowy wróci do normy o 9 rano.

20:00 Na terenie portu trwa walka Policji z wandalami. Obecnie według różnych źródeł może przebywać ich około 1000. Do portu skierowano także prewencyjne odziały wojska. Organizowany został drugi parking dla aut tranzytowych.

22:00 Na tunelu brak jakichkolwiek kolejek. Czas oczekiwania to około 20 – 40 minut. Kierowcy proszeni są o zabezpieczenie aut oraz pozostanie w nich.

23:00 Na terenie portu trwa sprawdzanie wszystkich aut. Każde jedno przechodzi osobną kontrolę. Do portu ściągnięto więcej pracowników. Ruch promów nadal jest wstrzymany. DFDS wydaje komunikat, iż w przeciągu kilkunastu minut auta, które znajdują się w porcie powinny odpłynąć. Przed portem palą się opony i trwa walka z uchodźcami!

23:29 DFDS informuje, iż „Dover – France – Dover services are operating to the advertised sailing schedule with space currently available.[..]” Co oznacza, że rozpoczęto ładowanie aut. Jednakże w pierwszej kolejności popłyną auta osobowe. 23:35 P&O potwierdza, iż rozpoczęło się ładowanie pierwszych aut. To jednak nie ma komunikatu o tym, iż pierwsze wjeżdżają osobówki. Z informacji uzyskanych od kolegów w porcie wiemy, że idą wszystkie auta, także busy!

 

Więcej informacji niebawem

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze