Małopolskie: remont drogi krajowej nr 75

Rozpoczął się remont drogi krajowej nr 75 na odcinku 2,5 km, pomiędzy Tyliczem i Muszynką. Po ulewnych deszczach w maju 2014 r. bardzo pogorszył się stan nawierzchni i remont stał się pilny ze względu na bezpieczeństwo ruchu. Jego koszt wyniesie 4 mln 470 tys. zł, a prace potrwają do listopada tego roku.
Ulewne deszcze majowe spowodowały liczne obrywy skarp, spływy mas ziemnych na jezdnię i lokalne podmycia korpusu drogi. Pogłębiły się koleiny, powstały nowe przełomy i coraz bardziej degradowały się już istniejące. Dodatkowo pęka i wykrusza się nawierzchnia.

Obecna droga dopiero od 2006 roku jest zarządzana przez GDDKiA Oddział w Krakowie, wcześniej była drogą powiatową prowadzącą ruch z miejscowości Krzyżówka do Muszynki i wiadomo było, że wymaga remontu, dlatego od przejęcia remontowano ją etapami. Wiadomo także, że warstwy podbudowy mają za słabą nośność. Prowadzony obecnie remont obejmuje więc stabilizację warstwy gruntu, dolnej warstwy podbudowy z kruszywa, ułożenie górnej warstwy podbudowy z betonu asfaltowego oraz warstw wiążącej i ścieralnej nawierzchni. Ponadto wyremontowane zostaną przepusty, pobocza i elementy odwodnienia drogi.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze