Mandat? A co to?

Mandaty wystawiane kierowcom przez służby mundurowe jak wiadomo służyć mają zdyscyplinowaniu tychże w przestrzeganiu przepisów drogowych. Czy to dziś działa? Nie koniecznie.

Wg nas nie działa co najmniej z kilku powodów zależnie od sytuacji. My skupimy się na sytuacji bieżącej. Jest ona taka, że ze względu na brak porozumienia Służb Mundurowych z rządem znacząco spadła ilość wystawianych mandatów. Jak się okazuje, głównie z powodu trwającego od lipca protestu Policjantów, którzy zamiast karać mandatami, pouczają. Z tego powodu wpływy z tego bądź, co bądź źródła dochodu dla państwa spadły w porównaniu do zeszłego roku (okresy styczeń -sierpień) z prawie 740 mln złotych do 375 mln. Czyli praktycznie o 50%! Przykładowo w sierpniu 2017 kierowcy dostali od funkcjonariuszy Policji 455 tys. mandatów, a w sierpniu 2018  tylko 74 tys. (sic!).

Co więcej. Za chwilę może być podobnie z mandatami z ITD. Tu też protest, właśnie wznowiony, polegać będzie na pouczeniach zamiast mandatów. Niestety zapowiadają się też kontrole bardzo szczegółowe, zgodne z wszystkimi procedurami, co zapewne bardzo wydłuży czas trwania takiej kontroli.

Warto tu przypomnieć, że ITD protestuje ponieważ chcą przywilejów emerytalnych oraz poprawy warunków pracy i podwyżek.  Oczekiwania zw. z podwyżką płac i warunków pracy to także postulaty Policjantów.

My mamy tu jeszcze jedną uwagę co do mandatów i ich skuteczności w ograniczaniu wykroczeń zw. z przepisami ruchu drogowego. Otóż dziś ich wysokość to maksymalnie 500 zł za jedno wykroczenie. Gdy ktoś sobie nagrabi i zrobi kumulację to i tak dostanie maksymalnie 1000 zł.  Ciągle są poważne pieniądze dla większości kierowców. Jednak czy to na pewno zauważalna kara dla już (co skądinąd pozytywne) wielu osób zarabiających często wyraźnie powyżej średniej krajowej? Wiemy. Sprawa bardzo drażliwa. Zgodzicie się chyba jednak z tym, że 500 zł dla szaleńca wyprzedzającego na przejściu dla pieszych to symboliczna kwota?… a może nie?

Bezpiecznej drogi

Redakcja.

Ps. Jak ktoś jednak dostanie mandat niech pamięta, że można się od niego odwołać. Jak to zrobić znajdziecie w poradniku obywatela ze strony obywatel.gov.pl tutaj: Odwołanie od mandatu

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze