Mobilne dokumenty od 2017r. na naszym smartfonie

Już w przyszłym roku każdy, kto posiada smartfona będzie mógł wyrobić sobie mobilny dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny i OC.

Działanie mDokumentów wyglądałoby następująco: Trzeba będzie założyć konto konto na rządowej platformie, gdzie wprowadzane są wszystkie informacje z naszego tradycyjnego dokumentu. Później w przypadku kontroli przez policję, wystarczy, że podamy swój numer telefonu. Policjant wprowadzi go do swojego oprogramowania, a na nasz telefon przyjdzie sms z jednorazowym kodem. Wystarczy go już tylko podać policjantowi, a ten uzyskuje dostęp do naszego dowodu. Oczywiście plan jest taki, by mDokumenty wykorzystywać nie tylko podczas kontroli policyjnej, ale też w urzędzie, w banku czy podczas zawierania umów.W maju 2017r. ruszy pierwszy z trzech etapów wdrażania mDokumentów. W tym miesiącu pierwsi chętni będą mogli zgłaszać chęć wyrobienia sobie mobilnego dowodu osobistego. Pełna dostępność dla wszystkich obywateli pojawi się w czerwcu.Nieco później, w październiku uruchomiony zostanie drugi etap, obejmujący mobilne prawo jazdy. Przed końcem przyszłego roku każdy kierowca będzie mógł wyrobić sobie także mobilne wersje pozostałych koniecznych dokumentów, czyli dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC.

Trudno ocenić, czy wdrożenie mDokumentów to dobry czy zły pomysł, ale okaże się to pewnie już niedługo. Wiele będzie pewnie zależało od tego, czy system będzie działał sprawnie i czy jego funkcjonalność będzie wystarczająco szeroka. Co o tym sądzicie?

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze