Odcinkowy Pomiar Prędkości w Polsce

Jak zapewne już wiecie pod koniec ubiegłego roku rozpoczęły się testy systemu odcinkowego pomiaru prędkości, czyli kolejnego bata na kierowców, lub jak kto woli kolejnej metody poprawy bezpieczeństwa na drogach. Na razie system jest aktywny na zaledwie 4 wymienionych odcinkach:

– Karniewo na drodze krajowej nr 60 (mazowieckie)

– Zwierki – Zabłudów na drodze krajowej nr 19 (podlaskie)

– Łosiów na drodze krajowej nr 94 (opolskie)

– Łuszczów na drodze krajowej nr 82 (lubelskie)

Reszta lokalizacji z listy 29 odcinków miała być uruchomiona do końca roku, ale jak donosi RMF24.pl uruchomienie kolejnych 7 odcinków pomiarowych opóźni się najprawdopodobniej jeszcze o rok w stosunku do założonego planu.

Jak będzie działał system, którego nadzór należy do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD)? Na początku i końcu kontrolowanych odcinków Główny Inspektorat Transportu Drogowego zamontuje bramki, na których zostaną zainstalowane kamery rejestrujące wjazd i wyjazd pojazdu. System na podstawie zdjęć i różnicy czasu w ich wykonaniu obliczy czas przejazdu danego samochodu, a także jego średnią prędkość. Jeśli zmieści się ona w obowiązującym na kontrolowanej drodze limicie zdjęcia zostaną automatycznie skasowane. Natomiast w przypadku, gdy wykryje przekroczenie prędkości w skutek zbyt szybkiego pokonania badanego odcinka, zdjęcia automatycznie wyśle do CANARD. Na podstawie numeru rejestracyjnego auta operator systemu ustali w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców kto jest właścicielem pojazdu i powiadomi go o popełnionym wykroczeniu. Analogicznie jak ma to miejsce w wypadku mandatów z fotoradarów właściciel auta będzie mógł wskazać kierowcę auta, wziąć mandat na siebie albo odmówić wskazania kierowcy i przyjąć karę bez punktów karnych. Czwarta opcja to oczywiście oddanie sprawy do sądu, który rozstrzygnie sprawę.

Kontrolowane odcinki we wszystkich przypadkach będą oznaczone znakami informującymi o pomiarze prędkości, przypominającymi znaki D-51 informujące o fotoradarach.

Docelowa lista miejsc jest widoczna na poniższej infografice:

Źródło infografiki: tvn24.pl

 

 

 

 

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze