Serial Akcyza 2017 – zwrot na Kukiz’15

Jak ważne byłby dla małego transportu zmiany w akcyzie wiemy. Dlatego ciągle poświęcamy temu tematowi wiele uwagi. Okazuje się to jak najbardziej zasadne bo do dyskusji włączył się aktywnie klub parlamentarny Kukuz’15. Wicemarszałek i poseł  tej partii Stanisław Tyszka poinformował o przygotowanym projekcie ustawy likwidującej ten podatek w ogóle. Podkreślił, że Polska jest jedynym krajem Unii, który stosuje podatek akcyzowy na samochody.

Jak wiemy akcyza obowiązuje na tytoń, paliwo, alkohol. Kiedyś zwana była nawet podatkiem od dóbr luksusowych i chyba tak kojarzy się części posłów starej daty. O ile podatek na paliwo czy tytoń jest obowiązkowy w całej Unii o tyle wysokie podatki na „luksusowe” auta to archaizm. Rząd PiS pod pozorem ukrócenia oszustw związanych z importem aut osobowych o silnikach pow. 2 litrów chciał wrzucić je do jednego worka z autami dostawczymi, autami do pracy. Oczywiście licząc zapewne na dodatkowe wpływy z akcyzy.

Posłowie Kukiz’15 odważyli się powiedzieć prawdę. Póki będzie istniał ten kuriozalny podatek, Polacy i tak znajda sposób na jego obejście. Już dziś jeździ w Polsce dużo aut zarejestrowanych w Czechach, choć pracujących dla polskich firm. Możemy tylko przyklasnąć Kukiz’15.

Ogólnie posłowie tej partii bardzo zaktywizowali się na „rynku” motoryzacyjnym. Dosłownie przed chwilą Sejm odrzucił ich projekt umożliwiający czasowe wyrejestrowywanie auta. Jest to na dziś możliwe dla aut ciężarowych pow 3,5 tony, autobusów i pojazdów specjalnych. Dzięki temu jak auto nie pracuje można płacić OC obniżone do 5 całej składki. Przy galopującej cenie ubezpieczeń – wartość nie do przecenienia.

Projekt czasowego wyrejestrowania już dawno podnosił Poseł Liroy-Marzec. Były poseł Kukiz’15 więc warto go tu wspomnieć. Tym bardziej, że proponuje on także inne uproszczenia. Dotyczą min jednej tablicy dla profesjonalistów czy zmian w dowodzie rejestracyjnym.

Trzymamy kciuki za te pomysły. Może uda się choć trochę uprościć życie kierowcom?

Redakcja.

Zdjęcie: Od naszego czytelnika Piotra przesłane via FB. Dziękujemy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze