Świetna sprzedaż samochodów dostawczych w kwietniu

 

Fiat ducato Chłodnia 180KM 2016

Jak podaje Polski Związek Przemysłu Samochodowego ubiegły miesiąc okazał się najlepszym kwietniem, jeśli chodzi o sprzedaż, od 2008 roku.  Nabywców znalazło bowiem aż 5 310 aut.

To wynik lepszy o prawie 1/3  w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku. Wysokie tempo sprzedaży sprzedaży nowych pojazdów użytkowych z DMC poniżej 3,5 tony utrzymuje się już od 17 miesięcy. Tylko od początku 2016 roku na polskich drogach pojawiło się prawie 20 tys. nowych dostawczaków o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Jest to wzrost o 21% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Duża sprzedaż to miedzy innymi wynik nadchodzącej wielkimi krokami normy emisji spalin Euro 6. Od 1 września ceny większych samochodów dostawczych wzrosną m.in. z powodu dodatkowej instalacji AdBlue. Klienci chcą zdążyć przed podwyżką cen i już teraz szukają na rynku samochodów z silnikami jeszcze z normą Euro 5.

Liderem sprzedaży – już chyba tradycyjnie – pozostaje oczywiście Fiat Ducato, którego sprzedało się 2 752 egzemplarze. Na drugim miejscu uplasował się Renault Master z 2 305 sprzedanymi sztukami, a pierwszą „trójkę” zamyka Iveco Daily (1 324 egzemplarze). Bardzo prawdopodobny wydaje się wzrost sprzedaży tego ostatniego – Daily jako jedyne na rynku można jeszcze bez żadnych problemów kupić z silnikiem o pojemności 3-litrów. Z nieznanych przyczyn już z początkiem roku wycofał się z tych silników Fiat i lubiane 3 litrowe jednostki odnajdziemy tylko w pojedynczych sztukach Jumperów lub Boxerów.  Kolejne miejsca w sprzedaży kwietnia 2016 to Peugeot Boxer (1 145 szt.) i Mercedes Sprinter (1 113 szt.). Szóstą pozycję zajmuje pierwszy „mały” dostawczak tj. Dacia Dokker (755 szt.), za nią Citroën Berlingo (662 szt.). 8 miejsce wśród najpopularniejszych modeli to Ford Transit (649 szt.), 9-te Peugeot Partner (613 szt.), a pierwszą dziesiątkę zamyka VW Transporter (584 szt.).

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze