Unia daje kasę na A1 Częstochowa – Pyrzowice

Co jakiś czas słyszymy o kolejnym, planowanym terminie wybudowania jakiegoś odcinka drogi. Czasami, albo częściej niż czasami on się przesuwa i to nie wiedzieć czemu. Jak nie wiedzieć czemu to wiadomo, że chodzi o kasę. Przykładem jest odcinek A1 między Częstochową, a Pyrzowicami. Buduje się i nawet wszyscy wiedzieli, że do połowy 2019 roku będziemy tam śmigać. A tu taka „sensacja”. Dopiero wczoraj 24.01.2017 Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwo wydało komunikat, że Unia dofinansuje ten fragment nowej autostrady. Co by było gdyby nie dofinansowała? Nic.. to co zwykle… otwarcie drogi za kolejne 2-3-4 lata… Jest jednak ok. Kasa z Unii jest. Będzie fajnie. Poniżej komunikat z GDDKiA:

„Komisja Europejska zapowiedziała dofinansowanie w wysokości 315 mln euro z funduszu spójności dla zadania polegającego na budowie autostrady A1 między Częstochową a Pyrzowicami. Trasa ta jest elementem korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk.
Szacunkowy łączny koszt 58-kilometrowego odcinka autostrady to 2,6 mld zł. Zadanie to zostało podzielone na cztery odcinki inwestycyjne:
odcinek „F” węzeł „Rząsawa” (z węzłem) – węzeł „Blachownia” (z węzłem) o długości 21,2 km;
odcinek „G” węzeł „Blachownia” (bez węzła) – węzeł „Zawodzie” (z węzłem) – długość 4,7 km;
odcinek „H” węzeł „Zawodzie” (bez węzła) – węzeł „Woźniki” (z węzłem) o długości 16,7 km;
odcinek „I” węzeł „Woźniki” – węzeł „Pyrzowice” – długość 15,2 km.
Odcinki te zostaną oddane do ruchu w latach 2018-2019.

Głównym celem inwestycji jest budowa kolejnego fragmentu autostrady A1 w woj. śląskim i docelowo budowa jednego z najważniejszych szlaków drogowych, łączącego północ z południem kraju, w tym z miastami aglomeracji śląskiej i portem lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Dzięki tej inwestycji nastąpi również istotne odciążenie Częstochowy od ruchu tranzytowego.”

Jakby ktoś był bardziej zainteresowany to zauważmy, że każdy ważny, nowopowstajćy odcinek drogi na swoją stronę www tu np taką a1.wozniki-pyrzowice.pl. Jedyne co martwi to to, że na tej stronie ostatnia „Aktulność” jest z 15.09.2015 ;-).
Żródło: GDDKiA, zdjęcia GDDKiA

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze