Ustawa o monitorowaniu ładunków.

W zeszłym roku rząd sygnalizował, że wprowadzi ustawę monitorującą transport ładunków wrażliwych. Czyli takich, które są np objęte podatkiem akcyzowym: paliwa, tytoń, alkohol. Ta słuszna z założenia idea, mająca utrudnić dużą w naszym kraju sferę wyłudzeń VAT i obchodzenia przepisów podatkowych miała dotyczyć ładunków powyżej 3,5 tony. Jak czytamy w przegłosowanej właśnie ustawie, jak zazwyczaj bez żadnych poprawek sugerowanych m.in. przez środowisko transportowe, dotyczy to już ładunków powyżej 500 kg. Co do nie których towarów wystarczy, że przewozimy towary w opakowaniach powyżej 5 czy 11 litrów już podlegamy ustawie. Zatem trzeba będzie zgłaszać ładunek bo jak nie to zapłacimy karę 20 tys. zł. To przewoźnik, który często nie ma możliwości sprawdzenia co dokładnie przewozi i opiera się przecież na dokumentach przewozowych. Co więcej. Ustawa zawiera punkt, który lubią chyba wszyscy urzędnicy. Otóż oprócz wymienionych w ustawie towarów, które podlegają zgłoszeniu, mogą być pod nią podciągnięte:

„towarów innych niż wymienione w pkt 1–4, w stosunku do których zachodzi uzasadnione prawdopodobieństwo wystąpienia naruszeń przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego, mogących powodować, ze względu na skalę lub częstotliwość obrotu tymi towarami, znaczne uszczuplenia tych podatków – określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 8”

W ust. 8 o którym mowa powyżej tą „władzę” dostaje Minister Finansów Publicznych. Czyli to już nie rząd czy sejm i senat, ale po prostu minister będzie określał co jest niebezpieczne dla finansów Państwa, a co nie.

Na tą chwilę, nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak ustawa wpłynie na transport po polskich drogach. Czy faktycznie, zgodnie z jej ideą, ograniczy szarą strefę, czy jednak uderzy w przewoźników. To może być niestety kolejny po ostatnim pomyśle o zakazie wyprzedzania ciężarówek, kamień pod koła transportu. Transportu, czyli czegoś co ciągnie Polską gospodarkę. Czy ktoś to zauważa?

Dla wnikliwych i prawników link do ustawy TUTAJ

Redakcja.

Ps. Polski rząd jest szybki jak Międzynarodówka :-). Ustawa ma wejść w życie już 1 marca 2017.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze