Wiemy kiedy trzeba będzie zapłacić za nowy odcinek A4.

fot . archiwum nowiny24

Niedawno pisaliśmy o otwarciu nowego odcinka autostrady a4 łączącego Rzeszów i Jarosław. Dziś już wiemy, od kiedy będziemy musieli zapłacić za przejazd tą trasą.

Od 1 października ruszy pobór opłat, mimo tego że do jesieni mają jeszcze trwać prace wzdłuż drogi. 80% samochodów przejeżdżających tą trasą to samochody powyżej 3,5t DMC, dlatego narazie tlyko one zapłacą za przejazd. W zależności od emisji spalin oraz masy pojazdu, kierowcy zapłacą od 20 do 53 groszy za kilometr.

Nowy system opłat oznacza, że każdy kilometr autostrady będzie płatny. Nie wiadomo narazie kiedy będziemy musieli zapłacić za przejazd samochodem osobowym. Jak wskazuje ministerstwo infrastruktury, najpierw trzeba opracować system poboru opłat wykorzystujacy elektronikę. Nowe bramki mają usprawnić przejazd i płatność , przez co korki mają całkowicie zniknać.

Umowa z obecnym operatorem systemu viaTOLL obowiązuje do listopada 2018roku co może oznaczać, że do tego czasu nie zapłacimy za przejazd osobówką przez podkarpacki odcinek A4. Możemy spodziewać się wydłużenia tego czasu, ponieważ zanim bramki zostaną wprowadzone do użytku , muszą pozytywnie przejść wszystkie testy, które mogą zająć nawet rok. Obowiązujące stawki będą takie same jak na pozostałych odcinkach autostrad, którymi zarządza GDDKiA (10gr/km dla osobówek i 5gr motocyklem). Ciekawi jesteśmy czy wprowadzenie nowych bramek faktycznie zadziała w pozytywny sposób na płynnośc ruchu.

fot . archiwum nowiny24
fot . archiwum nowiny24
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze