Zaświadczenie kierowcy Busa w transporcie

W momencie wprowadzania ograniczeń w ruchu między krajami Unii, często podkreślano, że transport będzie zwolniony z większości ograniczeń. M.in. kierowcy zawodowi są zwolnieni z 2 tygodniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski. Pojawiły się też informacje, że kierowca zawodowy to ten, który posiada Świadectwo Kwalifikacji. Fajnie… znów urzędnicy, lub przkazujacy te informacje „zawodowi” dziennikarze zapomnieli, że kierowca zawodowy to też kierowca Busa (w rozumieniu dostawczaka do transportu towarów) jak i takzwanego Mikrobusa – czyli busika osobowego do 9-osób. Ok. Szybko zaczęto to prostować, że maili to też zawodowcy… tylko jak to zweryfikować?

Trafił nam w ręce załącznik nr 3 do rozporządzenia Uni Europejskiej z 23 marca gdzie jest wzór Zaświadczenia dla pracowników transportu miedzynarodowego. Pracodawca wskazuje w nim w jakim charakterze, zw. z trasnsportem pracuje okaziciel dokumentu: np. kierowca busa.

Ciekawe tylko co ma napisać kierowca, który sam jest sobie firmą? No coż. Musimy wierzyć, że wg kontroli na drogach „Jan Kowalski” z pismem podpisanym przez „Transport Jan Kowalski” to też kierowca zawodowy?

Tak w ogóle, to przeraża nas wiara w zaświadczenia, pieczątki, papierki. Coś wychodzi, że po zakończeniu epidemi na pewno efekt będzie jeden… rządy będą potrafiły jeszcze lepiej nas kontrolować. Niestety.

… a na razie. Lepiej mieć papierek niż go nie mieć.

Wzór do ściągniecia tutaj: kierowca zawodowy samochodu dostawczego

(pełny komunikat Unijny z dnia 23.03.20 w wersji angielskojęzycznej TUTAJ)

Ps. Zresztą prawie każdy kraj wymaga teraz „swoich” zaświadczeń do kierowców. Warto sprawdzić jakich bo czasami np. w Rumuni wymagają też by kierowca miał rękawiczki jednorazowe i maseczkę

Aktualne informacja o takich drukach oraz innych zmianach zw. z koronawirusem znajdziecie tutaj:

Blog na żywo – transport – koronawirus

(tłumacz Google działa :-))

Mapka z sytuacją na granicach – TUTAJ

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze