ZMIANY W KODEKSIE RUCHU DROGOWEGO ! Łatwiej będzie stracić uprawnienia do kierowania.

Oczywisty jest fakt, że w momencie popełnienia wykroczenie w ruchu drogowym, policjant wraz z wypisaniem mandatu nakłada także na kierowcę odpowiednią ilość punktów karnych. Prawo jazdy tracą kierowcy, którzy na swoim koncie uzbierają liczbę 24 punktów karnych, a jego odzyskanie jest możliwe po ponownym sprawdzeniu kwalifikacji w zakresie wszystkich posiadanych kategorii. Jeśli kierowca posiada prawo jazdy krócej niż rok, limit punktów wynosi 20.

Obecnie osoby, które posiadają na swoim koncie punkty karne, mogą na własny koszt odbyć szkolenie, aby zmniejszyć ich liczbę. Nie dotyczy to tylko kierowców w okresie jednego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy. W ten sposób można pomniejszyć konto o sześć punktów, a takie szkolenie można odbyć nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Szkolenie organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego to wydatek 300 zł.

Od 4 czerwca 2018 roku kiedy w życie mają wejść zmiany, po przekroczeniu 24 punktów karnych, kierowca automatycznie nie straci uprawnień. Zostanie skierowany na specjalne szkolenie, natomiast jeśli w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji administracyjnej nie weźmie w nim udziału, wtedy pożegna się z prawem jazdy.

Szkolenie ma trwać łącznie 28 godzin, a kierowca musi zarezerwować sobie na nie cztery dni. Koszt wynosi 500 zł, a po jego odbyciu konto z punktami karnymi, wyzeruje się. Uczestnicy zapoznają się z teorią i zostaną poddani badaniom psychologicznym. Trzeba wiedzieć, że od skierowania na kurs do odzyskania dokumentu nie może minąć więcej niż 6 tygodni. Po odbyciu kursu nie będzie można wziąć w nim udziału przez następne pięć lat. Jeśli w tym czasie kierowca ponownie przekroczy limit 24 punków, straci uprawnienia. Będzie musiał udać się na kurs i zdać egzamin na nowo.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze