Poznajemy dostawczaki sprzed lat cz. 4

800px-Renault_Estafette_2Fot.: wikipedia


 

Postanowiliśmy uruchomić nowy cykl wpisów pt. „Poznajemy dostawczaki sprzed lat”. Co jakiś czas będziemy Wam prezentować najciekawsze samochody dostawcze z przeszłości, często już kompletnie zapomniane. Powody takiego stanu są dosyć oczywiste – samochody użytkowe tak teraz, jak i przed latami były eksploatowane do granic możliwości i bardzo mała liczba dostawczaków z lat 60., czy 70. dotrwała do obecnych czasów. Stąd też ten typ aut zabytkowych na zlotach jest dla mnie zawsze bardzo interesujący.

W tym tygodniu pozostajemy we Francji i przyjrzymy się Renault Estafette, bezpośredniemu konkurentowi Citroena H/HY, o którym pisałem tydzień temu. Produkowany był przez Renault w latach 1959–1980 oraz do 1986 roku w Meksyku.

Projektowi nadano nazwę Estafette, co – w tłumaczeniu na język polski – oznacza goniec, kurier. Premiera Renault Estafette odbyła się we wrześniu 1959 roku podczas Salonu Samochodowego w Paryżu. Samochód oferowany był w kilkunastu typach nadwozia. Poza podstawowym furgonem oferowano także 9-osobowego mikrobusa zwanego „Alouette”, wersję pick-up z krytą plandeką, furgon lub mikrobus z podwyższonym dachem, a także wersję pod zabudowę specjalistyczną.

Auto posiadało silnik umieszczony z przodu pojazdu i napęd także na przód. Silniki to 4-cylindrówki o pojemności od 845 (jednostka z Renault 4CV) do 1289 ccm. Moc w zależności od silnika wynosiła od 32 do 54 KM. Łącznie wyprodukowano 533 209 sztuk. Następcą został Renault Trafic.

W 1975 roku podjęto montaż licencyjny Renault Estafette z silnikiem 1,2 l w zakładach Dacii w Mioveni pod nazwą Dacia D6. Był to pierwszy dostawczy samochód produkowany przez Dacię. Montaż zakończono w 1978 roku, wyprodukowano tylko 842 egzemplarze.

Osobiście widziałem Estafette tylko raz w życiu i był to egzemplarz do, ujmując to eufemistycznie, drobnych poprawek blacharsko-lakierniczych. Zdjęcie auta poniżej.

WP_20150815_036


 

Materiał powstał przy współpracy z blogiem „Szrociaki”, na którym znajdziecie m.in. gigantyczną ilość zdjęć starych samochodów zarówno z naszego kraju, jak i z wielu innych państw.


 

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze