Poznajemy dostawczaki sprzed lat cz. 8

Fot.: wikipedia


 

Postanowiliśmy uruchomić nowy cykl wpisów pt. „Poznajemy dostawczaki sprzed lat”. Co jakiś czas Wam będziemy prezentować najciekawsze samochody dostawcze z przeszłości, często już kompletnie zapomniane. Powody takiego stanu są dosyć oczywiste – samochody użytkowe tak teraz, jak i przed latami były eksploatowane do granic możliwości i bardzo mała liczba dostawczaków z lat 60., czy 70. dotrwała do obecnych czasów. Stąd też ten typ aut zabytkowych na zlotach jest dla mnie zawsze bardzo interesujący.

Tydzień temu pisałem o Mercedesie-Benz T1, a dziś przyjrzymy się jego większemu  bratu – Mercedesowi T2 zwanego również, od miejsca produkcji, jako „Düsseldorf transporter”. Podobnie jak miało to miejsce z T1 także o tym modelu możemy powiedzieć, że jest/był niemal kuloodporny i nawet teraz zdarza się widzieć na ulicach pierwszą wersję tego modelu. Na pewno miała na to wpływ bardzo solidna mechanika i rama. Generalnie T2 było pomostem pomiędzy lekkim dostawczakiem – T1, a lekkimi ciężarówkami tej marki. Auto było dostępne jako klasyczny dostawczak, jako przeszkolona wersja osobowa, jako pick-up z pojedynczą lub podwójną kabiną, a do tego jeszcze dwa rozstawy osi. Istniała też możliwość zamówienia samego podwozia do zabudowy.

Samochód zaprezentowano w 1967 roku i produkowano go do 1986 roku, kiedy to został zastąpiony przez Mercedesa T2 drugiej generacji przechrzczonego w 1996 roku na Mercedesa Vario i produkowanego do 2013 roku.

Z tym samochodem wiążą się moje wspomnienia – i to te najwcześniejsze. Mój ojciec miał bowiem czerwonego T2 na początku lat 90. i nigdy nie miał powodów by na niego narzekać.

T2-ki były bardzo chętnie wybierane do wszelkiego rodzaju służb typu policja, straż pożarna itd. Bardzo przypadły do gustu firmom pocztowym i kurierskim, zwłaszcza w wersji z przesuwanymi bocznymi drzwiami.

W ciągu 19 lat produkcji bramy fabryki opuściło około 450.000 egzemplarzy.

 


Materiał powstał przy współpracy z blogiem „Szrociaki”, na którym znajdziecie m.in. gigantyczną ilość zdjęć starych samochodów zarówno z naszego kraju, jak i z wielu innych państw.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze