Jedziesz do Norwegii. Uważaj! cz. 1

14593602_972632766192326_865216928_n
Autor: Lucjan

W dniu dzisiejszym chcielibyśmy zabrać Was na chwilę do Skandynawii. Jak większość z nas kierowców wie Norwegia – bo o niej mowa jest krajem w którym tak samo jak w Szwajcarii musimy clić towary.

Na większości przejść granicznych w tym kraju wprowadzono strefy oznaczone kolorami. Kierowcy przybywający tam muszą wybrać odpowiedni.

Najczęściej wybieramy kolor czerwony i tym samym deklarujemy posiadanie towarów podlegających opłatom celnym i podatkowi akcyzowemu lub wymagających specjalnych zezwoleń na przywóz.

Auta dostawcze wjeżdżając do Norwegii na pusto wybierają przejście oznaczone kolorem zielonym, posiadając wyłącznie towary zwolnionych od cła i podatku akcyzowego, jak również na brak towarów wymagających specjalnych zezwoleń na przywóz. W razie wątpliwości i uniknięcia problemów najlepiej udać się do przejścia oznaczonego kolorem czerwonym i zapytać Służbę Celną (Tolletaten).

Przejście oznaczone kolorem zielonym możesz przekroczyć wyłącznie, jeśli posiadasz towary zwolnione od cła i podatku akcyzowego, w granicach dopuszczalnych limitów ilościowych oraz wartościowych, towary przeznaczonych do użytku osobistego lub z przeznaczeniem na prezent w kontekście prywatnym, nieprzeznaczone na sprzedaż lub do celów zarobkowych, kiedy towary te wwozisz osobiście, przy sobie lub w bagażu, w sposób umożliwiający okazanie ich do kontroli celnej.

Służba Celna (Tolletaten) jest uprawniona do przeprowadzania kontroli osób, bagażu oraz środków transportu. Gdy podczas kontroli busa zostaniesz poproszony o samodzielne rozpakowanie i ponowne załadowanie busika masz obowiązek, by rozpocząć, rozładować i załadować. Warto pamiętać także iż jako kierowca masz obowiązek udzielania odpowiedzi na pytania Służby Celnej (Tolletaten) w języku angielskim bądź niemieckim.

Na większości granic, zanim wiedziesz do Norwegii stoją liczne wagi elektroniczne, które ważą auta… Zatem jest to jedyny kraj gdzie busiki mają wagi towarów zgodne. Oczywiście zdarzają się także włamania od reguł wag, ale przejeżdżając granicę i udając się dalej nie mamy pewności czy nie ściągną nas na parking.

Jak clić towar?! Opłaty w Norwegii, czyli cz. 2 ukaże się 29.10.2016

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze

O Mateusz Urbaniak 201 artykułów
Redaktor portalu.

1 Komentarz

Komentowanie jest wyłączone.