Wybór dobrej nawigacji to częsty dylemat przyszłych kierowców, jak również osób na co dzień poruszających się na różnych trasach nie tylko zawodowo. W tym poradniku postaram się przybliżyć różne aspekty wyboru nawigacji która nie tylko będzie nam ułatwiać trafienie do celu ale również nie będzie przysparzać niemiłych niespodzianek na drodze. Na początku chciał bym również wspomnieć że gps jakkolwiek dobry by nie był nie zwalnia nas z myślenia i uważania na drodze, ważne jest również zabranie ze sobą tradycyjnej mapy ponieważ nawigacja jako urządzenie elektroniczne może nas niekiedy zawieźć i warto mieć alternatywną możliwość wyznaczenia sobie trasy.
Podstawowe pytanie z czego powinna się składać dobra nawigacja samochodowa?
-Jeden z najważniejszych elementów czyli urządzenie z odbiornikiem GPS (opcjonalnie TMC ale o tym później) powinno być intuicyjne w obsłudze, mieć jasny i czytelny ekran, precyzyjny panel dotykowy oraz dobrej jakości głośnik. Dodatkowym atutem jest solidna obudowa oraz ekran z powłoką antyrefleksyjną.
-Uchwyt. Powinien cechować się odpowiednią regulacją i solidnością. Kiepskiej jakości uchwyty niewystarczająco mocno trzymają urządzenie, przyssawki odpadają lub nawigacja kołysze się na dziurawej drodze. Dlatego to ważna sprawa i trzeba na ten element również zwrócić uwagę.
-Ładowarka. Długość pracy GPS-u na baterii zależnie od urządzenia wacha się od ok. 1 godziny do nawet czterech. Niemniej jednak w dalszej trasie niezbędna jest ładowarka. Na co w tym przypadku warto zwracać uwagę? Ważne by przewód miał wystarczającą długość. Producenci stosują różne przewody proste lub spiralne każde z tych rozwiązań ma dobre i złe strony (spiralny „ciągnie” gniazda, prosty „plącze” się po aucie) to już indywidualny wybór. Trzeba zwracać również uwagę na wtyczki. Często zdarza się że po przejechaniu kilku kilometrów wtyczka wysuwa się z gniazda i nie ładuje. Rozwiązaniem może być zastosowanie innej alternatywnej ładowarki lub zastosowanie odpowiedniego rozdzielacza o bardziej pasownym gnieździe.
-Mapy. Wybór odpowiednich map jest niemniej ważny jak wybór samego urządzenia nawigacyjnego. Bez dobrej mapy daleko nie zajedziemy. Przede wszystkim wybór powinniśmy zacząć od miejsc poruszania się, czy wystarczą nam mapy Polski czy tez wybieramy się w dalszą podróż i będziemy potrzebować map europy .Po przemyśleniu potrzeb powinniśmy wybrać dostawcę map, na rynku jest kilku wiodących dostawców takich jak
TOMTOM, http://www.tomtom.com/pl_pl/
GARMIN, http://www.garmin.com/pl-PL
IGO, http://www.igonavigation.com/
czy AutoMapa, http://www.automapa.pl/
Szerzej na temat samych map postaram się napisać kiedy indziej.
Warto dodać iż obecnie dostępne nawigacje mogą służyć nie tylko do planowania trasy czy przeglądania mapy. Można również korzystać z takich funkcji jak:
-TMC (Traffic Message Channel) Wspomniany już wyżej system przesyła specjalnie zakodowane fale FM z nadajnika do anteny TMC umieszczonej wewnątrz nawigacji, w ładowarce lub do zewnętrznego modułu. W ten sposób kierowca informowany jest o natężeniu ruchu w jego sąsiedztwie i łatwo omija korki.
-Odtwarzacz muzyki (do niesamowitych przeżyć audiofilskich daleko ale jeśli ktoś na to nie zważa to zawsze jakaś alternatywa dla nie zawsze ciekawych stacji radiowych.
-Odtwarzacz filmów. Podobnie jak wyżej jakość na powala z nóg , nie doświadczymy to pięknych barw, płynności działania czy mnogości obsługiwanych formatów.
-Przeglądarka zdjęć. „gadżet” według mnie tak samo zbędny jak powyższe jakość nie powala a obecnie niemalże każdy smart fon posiada te funkcje i o wiele lepiej daje sobie z tym radę.
-Bluetooth. Daje nam możliwość korzystania z nawigacji jak z zestawu głośnomówiącego. Poza tym daje nam możliwość połączenia się z Internetem poprzez łącze np. telefonu komórkowego.
-Transmiter FM. O ile sam odtwarzacz muzyki uważam za zbędny o tyle transmiter wydaje mi się ciekawym rozwiązaniem podczas podróży daje nam możliwość słuchania ulubionej muzyki w głośnikach samochodu.
-AV-IN. Umożliwia wyświetlanie obrazu pochodzącego z zewnętrznego źródła, na przykład kamery wstecznej.
-Tuner DVB-t. Chyba nie ma potrzeby rozwijania szerzej tego pojęcia
Jest wiele innych możliwości wykorzystywania nawigacji ale nie zapominajmy że to urządzenie ma przede wszystkim doprowadzić nas do celu a nie zapewniać rozrywkę w czasie podróży. Osobiście uważam że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego dlatego nie ma co szaleć ze zbędnymi gadżetami, ale ten wybór zostawiam już dla każdego indywidualnie mam nadzieję że przybliżyłem nieco kryteria wyboru urządzenia, w kolejnej części poradnika postaram się omówić systemy operacyjne oraz mapy.
Autor: Dawid Więcław