Jak już obiecałem w pierwszej części napiszę dziś na temat systemów operacyjnych w nawigacjach jak i o samych mapach.
Systemy
Poszukując idealnej dla nas nawigacji musimy zwrócić uwagę na to jaki ma system operacyjny. To właśnie od niego zależeć będą możliwości wgrywania map. Zatem najtrafniejszym wyborem wydaje się być nawigacja z systemem Windows CE (w wersji co najmniej 5.0), lub Windows Mobile. Daje nam on możliwość wgrania wielu różnych map jak np. AutoMapa, MapaMap, Igo, MioMap i wiele innych. Dobrą alternatywą dla Windowsa są propozycje Firm Tomtom oraz Garmin. W nawigacjach tych producentów znajdują się zmodyfikowane odmiany Symbiana (znanego z telefonów Nokia). Ale z uwagi na brak kompatybilności system ten nie pozwoli uruchomić nam map pod Windows. Co więcej nawigacje TOMTOM nie obsłużą map Garmina i odwrotnie.
Dodatkowo systemy Windows dzielimy na zablokowanie i odblokowane. Zablokowany to taki do którego nie mamy dostępu, po uruchomieniu ukazuje się nam nakładka producenta i mapa, nie ma możliwości wgrania konkurencyjnych map. Większość nawigacji można odblokować, lecz w większości przypadków wiąże się to z utratą gwarancji –dlatego tą kwestę pozostawiam do samodzielnego przemyślenia.
Mapy
Bez dobrej mapy daleko nie zajedziemy choć byśmy mieli najlepszy sprzęt. Dlatego wybór odpowiedniego dla nas dostawcy map jest równie ważny jak wybór samego urządzenia. Mapy cyfrowe do nawigacji mają różna szczegółowość w wybranych częściach świata, ich precyzję oddają dwa parametry. Pierwszy to pokrycie ulic-dróg natomiast drugi najbardziej ceniony to dokładne dane adresowe (numery budynków). Są to informacje ogólno dostępne z reguły do sprawdzenia na stronie producenta.
Do najchętniej kupowanych map rodzimych producentów można zaliczyć AutoMapę, MapeMap (pod Windows) oraz GPMapę do Garmina. Z praktyki wynika że te mapy najlepiej radzą sobie na polskich drogach. I nie ma w tym nic dziwnego bo zagraniczni twórcy traktują Polskę „drugorzędnie” co sprawia że nasi producenci maja spore pole do popisu.
Do jazdy po Europie, w szczególności na zachód od Odry nadają się głównie mapy korzystające z danych cyfrowych takich dostawców jak Tele Atlas i Navteq. Europa Zachodnia jest doskonale dopracowana w zasadzie w każdej mapie renowowanych producentów takich jak TomTom Europa Zachodnia i Środkowa, Igo, MioMap czy City Navigator Europe od Garmina.
Warto również sprawdzić jak wygląda kwestia aktualizacji map. Producenci nieustannie udoskonalają swoje produkty, niestety w większości dobrej jakości map musimy zapłacić za update, czasami pierwsza aktualizacja jest gratis. To już zależne od producenta i aktualnych promocji jakie wprowadził.
Nie polecam korzystania z nielegalnych) map, stajemy się w ten sposób zwykłymi złodziejami, uszanujmy pracę innych!!!
Większość producentów daje nam możliwość pobrania wersji testowych oprogramowania i sprawdzenia jego możliwości. Pomoże to nam w wyborze pasujących do naszych potrzeb map i uchroni nas przed sporym wydatkiem z którego mogli byśmy być nie zadowoleni.
I najważniejsze nie zapominajmy że pomimo starań wielu programistów nawigacja to tylko urządzenie któro również zawodzi. Nic nie zastąpi rozwagi i myślenia na drodze. Nie traktujmy poleceń nawigacji jako priorytetowe patrzmy przed siebie i uważajmy na znaki drogowe wtedy podróż będzie szybka, sprawna i bezpieczna.
Autor: Dawid Więcław