Naklejka ekologiczna Niemcy. Gdzie kupić? Kiedy potrzebna?

Naklejka ekologiczna Niemcy. Gdzie kupić? Kiedy potrzebna?

Obowiązująca w Niemczech od 2008 roku naklejka ekologiczna sprawia trochę kłopotów. Kiedy jest potrzebna i jak ją kupić?

Niemieckie autostrady są najlepsze – bo bezpłatne. Jednak to u naszych zachodnich sąsiadów od 2008 roku musimy wydać klika Euro by się poruszac poza „autobhanami”.
Niemcy stopniowo wprowadzają tzw. strefy ekologiczne (Umweltzonen ) w celu ograniczenia spalin. W określonych strefach mogą przemieszczać się tylko pojazdy, które spełniają pewne normy potwierdzone tzw. naklejką ekologiczną z nr rejestracyjnym samochodu.
Każde miasto niemieckie indywidualnie ustala granice takiej strefy oraz jakie naklejki umożliwiają wjazd do niej. Strefy ekologiczne oznaczone są znakami drogowymi, które wskazują jakie pojazdy mogą się po niej poruszać. Obowiązek używania powyższych plakietek dotyczy każdego, także cudzoziemców i to nie ważne czy jedziemy Opelem Vivaro na wakacje czy Iveco Daily z dziesięcioma paletami.
Co nam grozi jeśli wjedziemy do takiej strefy bez wymaganej nalepki? Może to nas drogo kosztować i przysporzyć wiele problemów. W przypadku kontroli drogowej policja nałoży na nas mandat wysokości 40 euro, otrzymamy punkty karne, nasze auto zostanie odholowane na parking poza strefę, zostanie zabrany dowód rejestracyjny co spowoduje konieczność wykonania przeglądu oraz zakup nalepki. Jak widać nie warto ryzykować.

Są też pojazdy, które nie wymagają posiadania naklejek. Są to motory, pojazdy trójkołowe, samochody straży pożarnej, policji, pogotowia, specjalnie oznakowane pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne, maszyny budowlane i rolnicze.
Istnieją 3 kolory naklejek: żółty, czerwony i zielony. Skąd więc mamy wiedzieć, który kolor powinniśmy kupić? Choć właściwie który możemy ponieważ jest to weryfikowane przy sprzedaży.
Nalepka przyznawana jest na podstawie konkretnych informacji o samochodzie: rodzaj silnika, data produkcji, data pierwszej rejestracji (poniżej tabela to obrazująca)

Jak długo są ważne?

Zielona nalepka ważna jest bezterminowo na terenie całych Niemiec. Trochę inaczej jest w przypadku dwóch pozostałych. Żółta i czerwona ważne są tak długo na ile pozwalają uregulowania strefy w poszczególnym mieście.
Naklejkę możemy kupić na podstawie dowodu rejestracyjnego wraz z ważnym badaniem technicznym. Jednak pamiętajmy, że nie każdy samochód może taką naklejkę otrzymać, są pewne ograniczenia. Jeśli jesteśmy posiadaczami auta benzynowego starszego niż 1993 r lub diesla poniżej 1997r naklejki nie otrzymamy,a co za tym idzie nie będziemy mogli się poruszać po strefie ekologicznej.

Nalepka nie należy do drogich, to koszt ok 5-6 euro. Nabyć ją można na stacjach diagnostycznych, warsztatach samochodowych, wydziałach komunikacji w Niemczech. Istnieje też możliwość zakupu naklejki przed wyjazdem do naszych sąsiadów. Taką opcją daje nam koncern Dekra. Na ich stronie internetowej należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, załączyć skan dowodu rejestracyjnego i dokonać wpłaty w kwocie min. 79zł brutto. Dekra wysyła nalepkę pocztą lub kurierem w ciągu jednego dnia roboczego od zaksięgowanej wpłaty. Jeśli po dokonaniu wpłaty zrezygnujemy z usługi lub jeśli okaże się że pojazd nie może otrzymać nalepki firma pobiera opłatę w kwocie 39zł brutto, a różnicę zwraca. Tak więc jest to sporo droższy zakup niż na miejscu i termin realizacji dłuższy.

Zanim wybierzemy się w podróż do Niemiec warto sprawdzić wcześniej na stronach internetowych czy w mieście, które odwiedzimy również wymagane są naklejki.

Przydatne linki:
Strefy ekologiczne:
http://berlin.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ruch_drogowy_i_transport_1610/zielone_strefy?printMode=true
http://www.pzmtravel.com.pl/media/cms/MAPA_2014.pdf
Niemieckie urzędy komunikacji:
http://www.das-kfz-portal.de/kfz-zulassungsstellen/
Gdyby ktoś jednak chciał kupić plakietkę przed wyjazdem podajemy gdzie można zrobic to via net.
https://www.berlin.de/labo/kfz/dienstleistungen/feinstaubplakette.shop.en.php
http://www.dekra.pl/Map/4

Autorem poradnika jest portal edostawcze.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze