Opony zimowe a przepisy w Niemczech

Poniżej zamieszczamy wyciąg z przepisów zamieszczony na stronie Niemieckiego Ministerstwa Transportu. Przypominamy, ze obowiązek stosowania opon zimowych nie wynika z zapisu bezpośredniego, a jedynie z pośredniego, że pojazd powinien być dostosowany do warunków atmosferycznych tak, by gwarantować bezpieczeństwo jazdy.
{reklama}
Zasady stosowania obowiązku dostosowania ogumienia do warunków pogodowych błoto i śliskie powierzchnie, z powodu śniegu i lodu, czarny lód lub szron, są uważane za zimowe warunki pogodowe zimą według Niemieckiej Służby Meteorologicznej. W takich warunkach pogodowych, korzystanie z opon letnich może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Brak wskazanego konkretnego okresu stosowania opon zimowych z uwagi na bardzo różną pogodę i warunki klimatyczne na terenie całej Republiki Federalnej
Przepis precyzuje, że opony zimowe są obowiązkowe jedynie do jazdy. Nikt nie musi się obawiać żadnych konsekwencji tylko parkując swój samochód wyposażony w opony letnie w warunkach śniegu i lodu.
Opony na błoto (mud) i zimowe(snow) (tzw. M + S ) są traktowane jako opony zimowe. Obejmuje to również „opony całoroczne”.
Opony zimowe na sprzedaż są oznaczone symbolem M + S, w niektórych przypadkach również piktogramami góry z płatka śniegu (tzw. alpine symbol).
Samochody ciężarowe (autobusy i autokary oraz samochody ciężarowe z pojazdów kategorii M2, M3, N2 i N3) muszą posiadać opony zimowe na swoich osiach napędowych. Dotyczy to także busów!
Opony na pozostałych osiach mają lepszą przyczepność niż opony letnie do samochodów osobowych ze względu na wyższą zawartość kauczuku naturalnego, co powoduje, że w zasadzie nadają się do stosowania przez cały rok.
Pojazdy rolnicze i leśne, są zwolnione z przepisów, ponieważ ich opony zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo w ​​warunkach pogodowych w zimie ze względu na ich specyficzny bieżnik.
Mamy nadzieję, ze te krótkie wyjaśnienia pomogą w pokonaniu niemieckich dróg w bezpieczny sposób. Pełną informację można znaleźć na stronach niemieckiego ministerstwa transportu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze