Wielu kierowców chciało zabrać swoje pociechy w trasę. Wyjazd dziecka za granicę należy do tzw. istotnych spraw dziecka. Decyzję w tym zakresie muszą więc podjąć oboje rodzice, chyba że:
-jedno z nich nie żyje
-jest pozbawione władzy rodzicielskiej lub ma tę władzę ograniczoną i jej zakres nie obejmuje podejmowania decyzji w kwestii wyjazdów dziecka za granicę
-ojcostwo nie zostało ustalone.
Podróżując po krajach Unii Europejskiej rodzice mają do wyboru dwie opcje. Dla dziecka można wyrobić paszport lub dowód osobisty. Jeśli podróż wykracza poza granice wspólnoty, w grę wchodzi wyłącznie paszport: ważność paszportów dla dzieci do 13 roku życia – 5 lat, natomiast dla dzieci powyżej 13 roku życia – 10 lat. Koszt wydania paszportu dla dziecka poniżej 13 roku życia wynosi 30 złotych, dla uczniów od 13 roku życia 70 zł.
Decydując się na podroż z dzieckiem poza granice kraju zamieszkania warto tez pamiętać, że w razie kontroli straż graniczna może zwrócić uwagę na opiekę nad osobami małoletnimi. W pkt 6 załącznik VII kodeksu granicznego Schengen odnotowano: „w przypadku małoletnich podróżujących pod opieką straż graniczna sprawdza czy osoby towarzyszące małoletnim sprawują nad nimi opiekę rodzicielską”. W takim przypadku najczęściej straż graniczna kontroluje wymagane dokumenty zarówno opiekunów, jak i dziecka. Cała procedura ma zapewnić bezpieczne przekraczanie granic, ochronę praw dzieci, ale także zwalczanie zagrożenia porwaniami.
Zabezpieczmy się w leki dla dzieci takie jak środki zbijające temperaturę, środki przeciwbólowe, plastry i opatrunki na skaleczenia i oczywiście lek na chorobę lokomocyjna. Jeśli mamy już wszystko, wystarczy spakować naszą pociechę i możemy ruszać w drogę
Szerokości!