Nowe przepisy drogowe, czyli bez prawka za 50 km/h więcej.

Od dziś, czyli 18.05.2015 wchodzą w życie nowe, zaostrzone kary za niektóre wykroczenia drogowe. Są one wynikiem zaostrzania kar dla tzw. piratów drogowych. Tak przynajmniej deklaruje Policja, która zajmie się egzekwowaniem nowych kar.

Ważnych zmian jest kilka. Jednak zabranie prawa jazdy przy przekroczeniu o 50 km/h dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym to chyba najważniejsza z nich. Jeśli zdarzy się to kierowcy po raz pierwszy, dokument stracimy na 3 m-ce. Przy recydywie będzie to już 6 m-cy. Pojawić się więc może więcej osób, które choć „potrafią” prowadzić nie będą miały dokumentu uprawniającego do kierowania. Z takimi konsekwencjami spotkamy się również gdy w pojeździe przewożone będzie więcej osób niż wynika to z dowodu rejestracyjnego. Choć zapewne chciano w ten sposób stworzyć „bat” na przeładowane osobowe busy to przepis uderzy też w przedsiębiorców jeżdżących samochodami z tzw kratką. Często choć taka osobówka ma pięć miejsc to z powodów prawnych homologowana była na 4 osoby. No i nie będzie się „opłacać” podrzucać kolegów w szoferce busa. Szczególnie ze coraz częściej sprzedają się auta dostawcze z pojedynczym fotelem pasażera.

Do niedawna powszechne było jeżdżenie mimo zabranego uprawnienie. Ustawodawca i tu postanowił wziąć się za nie szanowanie tego przepisu. Jeszcze wczoraj brak uprawnień stanowił wykroczenie (za wyjątkiem gdy zakaz był orzeczony sądownie). Teraz każda taka sytuacja podpadać będzie pod paragraf i oprócz grzywny sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów.  Przestępstwo to karane być może też ograniczeniem wolności albo pozbawieniem wolności do lat 2 (sic!).

Co więcej? Tu przede wszystkim przepisy mają uderzyć w jeżdżących na podwójnym gazie. Do 15 lat, było 10, rośnie maksymalny okres zakazu prowadzenia pojazdów orzekany przez sąd za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości. Minimum na jakie można stracić prawko to 3 lata.

Kierując w stanie nietrzeźwości musimy się liczyć też z większymi konsekwencjami finansowymi. Obligatoryjna będzie też kara finansowa – 5 tys. za pierwszym razem, a 10 tys. gdy zdarzy się to ponownie. Jeśli nietrzeźwy kierowca spowodował wypadek sąd orzeknie nawiązkę na rzecz poszkodowanych w kwocie nie mniejszej niż 10 tys. zł.

Pojawiła się też nowa sytuacja gdy samochód zostanie usunięty z drogi na koszt właściciela, czyli mówiąc wprost odholowany za kilkaset zł. Dotyczy to sytuacji gdy kierujący nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdu. W sytuacji gdy w pojeżdzie

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze