[IOS] – Apki MUST HAVE, czyli najbardziej przydatne

iOS-7-Messages-004

 

APLIKACJE NAWIGACYJNE/MAPY/KOLEJ/PARKINGI

 

Google Maps – podstawa busiarskiej egzystencji. Nie zawsze w naszej navi znajdziemy adres załadunku/rozładunku, wtedy z pomocą przychodzi ta apka. Większość telefonów wyposażona jest w moduł GPS, po zainstalowaniu apki pokazuje nam naszą pozycję oraz umożliwia wyszukanie żądanej lokalizacji. Po wybraniu trasy możemy jechać tak, jak z navi – Google wydaje komendy głosowe. Jak dla mnie ta apka to 10/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/google-maps/id585027354?mt=8

 

Google Earth – uzupełnienie Google Maps. Jadąc pod wskazany adres czasem mamy problem z odszukaniem numeru posesji/budynku. Z pomocą przychodzi ta apka – odpalając ją mamy w dużej ilości przypadków zdjęcie danego budynku, co znacznie ułatwia nam trafienie do celu. Niejednokrotnie ratowała mi dupę na Węgrzech:)
Za funkcjonalność 10/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/google-earth/id293622097?mt=8

DKV – mega zajebista apka, bez której nie wyobrażam sobie jazdy po EU. Umożliwia wyszukanie stacji paliw, na których można płacić kartą DKV. Najlepsza funkcjonalność to wyszukiwanie najtańszych stacji, pozwala nam to zaoszczędzić czasami do 20 centów na litrze ropy. Korzystać z niej mogą wszyscy, na tych stacjach płacić można też gotówką i kartą kredytową. Apka zawiera zawsze aktualne ceny paliw, po wybraniu najtańszej stacji nawiguje przy pomocy Google Maps. Końcowa ocena – 10/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/de/app/serways-app/id492069729?mt=8.

YANOSIK – ta apka jest niezmiernie przydatna do jazdy w naszej krainie. Ostrzega o suszarkach, fotoradarach i wypadkach, pozwala też nawigować. Z racji tego, iż staje się coraz popularniejsza, coraz więcej ludzi korzysta z niej w trakcie jazdy. O użyteczności przekonałem się już kilkukrotnie, apka dostaje 10/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/us/app/yanosik/id424002753?mt=8

WAZE – apka oparta o Google Maps z funkcjonalnością Yanosika, działa świetnie za granicą. Każdy użytkownik programu raportuje automatycznie, gdy aplikacja jest włączona, swoją szybkość i pozycję tak, że system wie, gdzie sie tworzą korki na drogach. Jest też opcja raportowania (manualnie) różnych przeszkod takich jak samochod na poboczu, przejechane zwierzę, suszarka, kamera, policja, itd. Inni użtkownicy widzą te raporty w czasie rzeczywistym. Apka dostaje 8/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/waze-social-gps-maps-traffic/id323229106?mt=8

Serways App – apka zawierająca spis wszystkich parkingów w Niemczech, na których znajduje się restauracja Serways. Wiadomo, że Serways oferuje kierowcy kilka istotnych rzeczy: prysznic, czystą toaletę i możliwość kupna na szybko kawy/herbaty/kanapki itp. Apka czyta nasze położenie z GPS i wskazuje najbliższy parking z restauracją. Moim zdaniem bardzo użyteczna, daje 8/10

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/de/app/serways-app/id492069729?mt=8

Podróże Auto Świat – apka przydatna początkującym kierowcom. Jest to apka, w której w jednym miejscu zebrano informacje niezbędne do bezpiecznego poruszania się po całej Europie. Hasłem przyświecającym pracom nad tak przydatnym każdemu podróżującemu kierowcy narzędziem była prostota. Dzięki temu dotarcie do interesujących tematów dla nikogo nie powinno stanowić problemu. Europę podzielono na cztery regiony – północny, zachodni, centralny i południowy – i każdemu przyporządkowano odpowiednie państwa. W każdym z regionów znajdziesz podstawowe informacje, które warto mieć pod ręką podczas zagranicznej podróży – opis kraju, przepisy ruchu drogowego, opłaty czy ceny paliw. Na początku kariery za kółkiem korzystałem z niej notorycznie;) Końcowa ocena – 8/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/us/app/podroze-auto-swiat/id624569015?mt=8

MobiParking – apka służąca do rozliczania czasu parkowania w strefie płatnego parkowania. Komunikacja pomiędzy użytkownikiem a systemem mobiParking realizowana jest poprzez komunikację internetową w telefonie po rozpoczęciu i po zakończeniu parkowania. Więcej o usłudze na stronie http://mobiparking.pl. Przydatna do jazdy po kraju, nie trzeba szukać parkomatu, a kiedy skończy się czas parkowania – można go przedłużyć nie ruszając się z miejsca. Korzystam z niej notorycznie, nie wyobrażam sobie egzystencji bez tej apki. Mankamentem jej jest obsługa tylko 21 miast, aczkolwiek baza jest systematycznie uzupełniana o nowe lokalizacje. Za użyteczność daję 8/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/us/app/mobiparking/id495134353?mt=8

moBILET – uzupełnienie apki MobiParking, rozszerzone dodatkowo o możliwość zakupu biletów komunikacji miejskiej. moBILET to aplikacja, która pozwala:
– kupować elektroniczne bilety na przejazdy środkami komunikacji zbiorowej (autobusy, tramwaje, kolej oraz metro)
– płacić za faktyczny czas postoju w strefach płatnego parkowania (opłata naliczana jest dopiero po zakończeniu postoju, z dokładnością do 1 min!).
Usługa moBILET jest aktywna w ponad 100 miejscowościach w całej Polsce, m.in. w aglomeracjach Krakowa, Trójmiasta i Górnego Śląska, w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu i Lublinie. Aktualną listę miast, mapę zasięgu oraz dokładny opis systemu znajdziesz na http://www.mobilet.pl.
Rewelacyjna sprawa jak dla mnie, apka dostaje 8/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/mobilet/id400426247?mt=8

Bilkom – osobisty rozkład jazdy pociągów. Apka genialna dla kogoś, kto musi czasem przemieszczać się koleją. Mobilny rozkład jazdy pociągów Bilkom na telefony komórkowe iPhone oferuje najbardziej kompleksowy serwis informacyjny o podróży kolejowej obejmujący wszystkich kolejowych przewoźników pasażerskich w Polsce jak również zdecydowaną większość przewoźników europejskich. Bezpłatna aplikacja umożliwia bezproblemowe wyszukanie połączenia lub sprawdzi aktualny czas odjazdu czy przyjazdu pociągu. Zaplanuje podróż z dowolnej lokalizacji do następnego dworca, do konkretnego adresu lub danego punktu zainteresowania (POI). Bilkom jest jedyną oficjalną aplikacją mobilną zawierającą wszystkie informacje dostępne w Systemie Planowania Podróży dla kolei polskich. Gdziekolwiek jesteś, aplikacja mobilna na iPhone dostarczy najnowsze dostępne w systemie Bilkom informacje na temat połączeń kolejowych. Czy podczas jazdy pociągiem czy w drodze na dworzec, Bilkom poinformuje Cię, czy podróż przebiega planowo. Możliwe jest także włączenie okna z czasami odjazdu z wybranej stacji, które zawsze będzie widoczne na ekranie.
Korzystam z tej apki dość często, w czasie jazdy pociągiem pokazuje opóźnienia itp. Rozkład jazdy jest zawsze aktualny, nigdy nie zdarzyło się, by podała złą godzinę odjazdu albo inny peron. Za funkcjonalność daję 8/10, gdyby była możliwość zakupu biletu online, byłoby 15/10

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/bilkom/id529806476?mt=8

Glympse – Share location with friends – fajna apka dla kogoś, kto chce pokazać ziomkom swoją aktualną pozycję. Po uruchomieniu GPS wysyła nasze położenie na maila. Przydatna do umawiania się na wspólne weekendy na hofie;) 8/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/us/app/glympse-share-location-friends/id330316698?mt=8

AccuWeather – Weather for Life – prognoza pogody. Z testowanych apek ta pokazuje najlepiej aktualne warunki atmosferyczne. Możemy definiować w niej ulubione lokalizacje, korzysta również z GPS by określić naszą aktualną pozycję. Dostępne prognozy godzinowe, tygodniowe i długoterminowe, pokazuje wilgotność powietrza i ciśnienie, a także wiele innych rzeczy. W wersji darmowej wyświetlają się reklamy, ale nie przeszkadza to zupełnie w korzystaniu z apki. Za wszystko 8/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/us/app/accuweather-weather-for-life/id300048137?mt=8

Druga kategoria to NARZĘDZIA DLA DRIVERA.

Google Translate – koniec języka za przewodnika:) Pomimo w miarę dobrej znajomości niemieckiego, angielskiego i hiszpańskiego, ciężko się czasem dogadać na załadunku np. we Francji, gdzie rzadko kto mówi w obcym języku. Wtedy z pomocą przychodzi mi ta apka – nie muszę machać rękami, by wytłumaczyć o co chodzi:)
Jedyny minus apki – wymaga dostępu do internetu. Cała reszta bezcenna, daję 10/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/google-translate/id414706506?mt=8

XE Currency – kalkulator walutowy. Ile razy idąc po zakupy zastanawiałeś się, jak przeliczyć czeską koronę albo forinta na złotówki… Z pomocą przychodzi ta apka. Odpalając GPS apka sama lokalizuje kraj i walutę, jaką się w nim posługują i w trybie online przelicza lokalną walutę na nasze PeeLeNy. Mała rzecz, a cieszy:) 10/10

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/xe-currency/id315241195?mt=8

Doc Scan – skaner dokumentów. Ile razy Twój spedzio kazał Ci wysłać fotę CMRa na maila? Z pomocą przychodzi ta apka. Robiąc fotę CMRa wyostrza krawędzie, pozwala na obcięcie żądanego rozmiaru obrazu itp. Zeskanowany obraz można wrzucić do PDF i pocisnąć spedziowi mailem. W AppStore jest wiele podobnych apek, zazwyczaj płatnych, ale ta jest chyba najlepsza do podstawowych zastosować. Daję 9/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/us/app/doc-scan-scanner-to-scan-pdf/id453312964?mt=8

Wi-Fi Finder – nazwy tłumaczyć nie trzeba. Po pobraniu całej aplikacji, mamy w trybie offline do dyspozycji ponad 650000 hot spotów w 144 krajach. Apka znajduje hotspoty w najbliższej lokalizacji, w której się znajdujemy, podaje ich SSID i to, czy są płatne czy nie. Bardzo użyteczna w Hiszpanii i Francji, niejednokrotnie z niej korzystałem. Za funkcjonalność 9/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/us/app/wi-fi-finder/id300708497?mt=8

Youth HotSpot– free Wi-Fi app – genialna apka dla podróżujących po Niemczech. Stworzona przez German National Tourist Board, zawiera mapę 1300 bezpłatnych hotspotów i ponad 80 rodzajów voucherów, które można wykorzystać w barach i sklepach. Apka działa, vouchery są honorowane, sprawdzone organoleptycznie:) Ocena ogólna 9/10, trochę zamotany interfejs jak dla mnie.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/cz/app/youth-hotspot-free-wi-fi-app/id608550243?mt=8

Trzecia kategoria to KOMUNIKACJA/SOCIAL NETWORKING

VIBER – mega rewelacyjna apka do komunikacji ze znajomymi. Przy instalacji prosi o dostęp do książki telefonicznej, gdzie wyszukuje wszystkich, którzy z tej apki korzystają. Funkcjonalność ma jak Skype, ale jej przewagą jest mniejsze obciążenie telefonu i lepsza jakość rozmów głosowych. Działa po Edge i 3G, rozmowy są bezpłatne, zupełnie dobrej jakości. Ma wbudowany czat, pozwala na wysłanie rozmówcy naszej lokalizacji, można przez czat przesyłać zdjęcia i multimedia. Najważniejszą jej zaletą jest mała ilość danych, które przesyłane są przez sieć, jest to istotne w przypadku korzystania z neta komórkowego w UE. Osobiście wykorzystuję pakiet 50MB w UE/7 dni/5Eur w Mobilce, starcza mi on w zupełności do swobodnej komunikacji ze wszystkimi. Dodatkowo można ją ściągnąć na kompa z windowsem, ma tam dokładnie taką samą funkcjonalność, jest też na Androida i Windows Phone. W kategorii apek social networkingowych, ta dostaje 12/10 za wszystko.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/viber/id382617920?mt=8

SipFone – softphone na smartfona. Jest to aplikacja, która pozwala na wykonywanie rozmów z zagranicy taryfikowanych jak połączenia lokalne. Wystarczy tylko posiadać konto u jakiegoś wirtualnego operatora telefonicznego (ja mam w mojej kablówce 2 telefony, domowy i sipfona) i właściwie skonfigurować aplikację. Mając np. 2 numery u jednego operatora (kablówka, Actio, DwaGrosze.net, Espitel, Fone, FreeConect) płacimy jak za rozmowy wewnątrz sieci, w moim przypadku to 1 grosz za minutę. Połączenia do innych miast i województw również są bardzo tanie. Dzwoniąc do nas rozmówca wybiera numer krajowy, np. 61 12345678 i też płaci jak za rozmowy lokalne. Apka działa po 3G, a najlepiej po WiFi. Rozmowy z domem kosztują mnie miesięcznie 5 PLN. Lista operatorów VoIP w naszym kraju tu: http://etelefonia.pl/operatorzy-voip/operators
Za wszystko 12/10

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/sipfone/id433851815?mt=8

imo free calls and text – bezpłatne rozmowy i wiadomości. Apka bardzo użyteczna dla korzystających z GTalka i Jabbera, obsługuje też kilka innych protokołów komunikacyjnych. Pozwala na czat, wysyłanie wiadomości i bezpłatne rozmowy. Za całokształt 8/10, ze względu na małą ilośc osób korzystających z Jabbera i obcięcie protokołu GG

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/us/app/imo-free-calls-and-text/id336435697?mt=8

Tapatalk – Community Reader – fajna apka do obsługi różnego rodzaju forów internetowych (muszę przetestować jej działanie na naszym forum). Pozwala na czytanie / pisanie postów, można w niej zapisać adresy wszystkich forów, z których korzystamy, wraz z loginami i hasłami. Za funkcjonalność 8/10, brakuje mi w niej kilku rzeczy:(

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/tapatalk-community-reader/id307880732?mt=8

Czwarta kategoria – INNE, RÓWNIE PRZYDATNE:)

Wikipanion – szybki dostęp do zasobów Wikipedii. Nie trzeba korzystać z przeglądarki, wystarczy odpalić tę apkę i wyszukać interesujące nas hasło. Apka świetna, 8/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/us/app/wikipanion/id288349436?mt=8

Gdzie jest paczka? – apka służy do monitorowania paczek firm spedycyjnych: Poczta Polska/Pocztex, DHL(paczka krajowa i międzynarodowa), UPS, Siódemka, GLS, DPD, K-EX i TNT. Bardzo przydatna kiedy wysyłamy z zagranicy CMRki do naszej firmy, korzystam z niej co tydzień, nie tylko za granicą. Za całość 8/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/gdzie-jest-paczka/id550811660?mt=8

PhoneCopy – nie wyobrażam sobie przepisywania ponad 300 kontaktów ze starego do nowego telefonu:) Ta apka pomaga przy konwersji książki telefonicznej, obsługuje prawie wszystkie modele telefonów, dodatkowo pozwala na zrobienie kopii zapasowej naszych kontaktów. Za całość 10/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/us/app/phonecopy/id379895073?mt=8

Listonic – wygodna lista zakupów – apka zawierająca listę zakupów dostosowaną do polskich sklepów – podpowiada często kupowane produkty, sortuje je według alejek, znajduje promocje i można ją wygodnie współdzielić. Funkcje:
– Wygodne tworzenie i edytowanie list – każdemu przedmiotowi można dodać cenę, opis, a wszystko automatycznie się zsynchronizuje.
– Współdzielenie list między dowolną ilością osób – ułatwia zakupy w rodzinie i wśród znajomych
– Inteligentne sortowanie – produkty same układają się według alejek sklepowych
– Oferty promocyjne – promocje z polskich sklepów dopasowujące się do list zakupów
– Szybka lista – wybieraj przedmioty do kupienia z gotowej listy produktów
– Inspiracje kulinarne – przepisy z blogów i serwisów w aplikacji
– Przyciski Listonic, pozwalające za pomocą jednego kliknięcia zamienić przepis kulinarny na listę zakupów w telefonie (zainstalowane na ponad 600 blogach i serwisach kulinarnych)
– Skaner kodów kreskowych dobrze rozpoznający produkty z polskich sklepów.
Świetna sprawa, 8/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/listonic-wygodna-lista-zakupow/id331302745?mt=8

Panorama Firm – Szukaj restauracji, hotelu, kina, a aplikacja automatycznie rozpozna Twoją geolokalizację i pokaże najbliższe znalezione miejsca. Możesz sortować wyniki wyszukiwania według odległości i alfabetycznie, szukać w pobliżu lub w dowolnym miejscu, wytyczyć trasę dojazdu do znalezionego miejsca, obliczyć odległość, jaka dzieli Cię od celu. Aplikacja przydaje się w każdym miejscu i o każdej porze. Zawiera adresy firm, do których często zdarza się jechać z towarem. Za całość 8/10.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/us/app/panorama-firm/id383311613?mt=8

Piąta kategoria – ROZRYWKA

Wiadomo, że nie samą pracą człowiek żyje;) Większość z tych apek wymaga dostępu do netu, mając gdzieś połączenie z Wi-Fi, w czasie łikenda można się trochę odstresować:)

TVN Player – apka daje dostęp do bogatej biblioteki filmów i seriali TVN.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/tvn-player/id474735401?mt=8

TVP Stream – apka daje dostęp do bogatej biblioteki filmów i seriali TVP.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/tvp-stream/id590439081?mt=8

eskaGO – Słuchaj Radia ESKA, Eska ROCK, WaWa i VOX oraz kilkudziesięciu kanałów radiowych i telewizyjnych w ich klimacie. Fajna apka, daje możliwość słuchania polskich rozgłośni za granicą.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/us/app/eskago-radio-internetowe/id400465478?mt=8

YouTube – player YouTube, nie trzeba tłumaczyć:)

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/youtube/id544007664?mt=8

Filmweb Filmy & TV – na hofie czasem dostajesz od ziomka filmy, ale nie wiesz tak naprawdę, o czym one są… Ta apka, po wpisaniu tytułu, wyświetla krótki opis fabuły – wtedy okazuje się, czy warto zaśmiecać danym filmem cenne miejsce na dysku:) Filmweb to portal filmowy #1 w Polsce, to także druga największa baza filmów i aktorów na świecie – ponad 530.000 filmów, 40.000 seriali oraz 1.750.000 ludzi kina – teraz dostępna w Twoim telefonie. Dowiedz się więcej o swoich ulubionych filmach i aktorach, przeglądaj galerie zdjęć i zwiastunów, czytaj recenzje i opisy. Dodatkowo zawiera ramówki 96 programów TV. 10/10 za użyteczność.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/filmweb-filmy-tv/id543535787?mt=8

INTERIA Fakty – najnowsze informacje z portalu Interia.pl. Znajdziesz w niej najważniejsze i najciekawsze wiadomości z działów: Fakty, Biznes, Sport, Motoryzacja, Nowe Technologie, Gry, Kobieta, Facet, Muzyka, Film, Plotki, Rozrywka. Oprócz wiadomości z wielu dziedzin w aplikacji znajdziesz też widgety: pogoda, notowania giełdowe (giełda), kursy walut (waluty), realacje z meczów piłkarskich na żywo, horoskop, repertuar kin. Jak dla mnie to najlepiej ze wszystkich działająca apka dostarczająca niusy z kraju i ze świata.

Link do iTunes: https://itunes.apple.com/pl/app/interia-fakty/id548261668?mt=8

 

Opracował: MiroBusiarz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze

1 Komentarz

  1. Tylko że google maps potrzebuje do działania internetów. Dlatego lepiej używać map Here – funkcjonalnosć praktycznie ta sama, a mapy można zapisać na telefonie w prosty sposób.

Komentowanie jest wyłączone.