Harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju naszej redakcji

Stowarzyszenie na rzecz kierowców aut dostawczych oraz redakcja busiarze.com.pl przyjęło 19 grudnia z rąk nowodębskich harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju.

Harcerze ze Szczepu „Jedynka” w Nowej Dębie już po raz kolejny przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na ręce mieszkańców Nowej Dęby. Światło Pokoju powędrowało także do nowodębskich firm i instytucji, a w imieniu mieszkańców na „Wigilijnej Biesiadzie” w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odebrał je Przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Serafin.

1419416526_1
Idea Betlejemskiego Światła Pokoju
Historia zaczyna się w Betlejem, właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy i czyni ze Światła znak pokoju, zrozumienia i pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią wartości braterstwa i pokoju.

Hasło przewodnie 2014 – „Pokaż dobro”

Przyjmując Betlejemskie Światło Pokoju – płomień, którego źródłem jest miejsce narodzin Jezusa, przyjmijmy zachętę do pokonywania w sobie niepokoju, który wywołuje lęk, obawy. Niech światło przypomina nam, że „Pokój na ziemi zaczyna się w nas samych”. Tyle bowiem wokół nas zła na ile pozwolimy i tyle może być dobra – ile uczynimy.

Historia
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia gdzie płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Od 2009 światło przywożone jest również do Nowej Dęby przez harcerzy ze Szczepu „Jedynka”.
Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze