Kilka dni temu do naszej redakcji po raz kolejny dodarło urządzenie do testów od firmy NAVITEL. Tym razem będziemy testować kamerkę samochodową NAVITEL MSR900.
I. Zawartość oraz prezentacja urządzenia
W zestawie wraz z wideo rejestratorem znajdziemy: dwa uchwyty do mocowania sprzętu, ładowarkę samochodową, kabel USB, ściereczkę do czyszczenia ekranu, instrukcję obsługi w 5 językach (czeskim, niemieckim, angielskim,polskim oraz rosyjskim), kartę gwarancyjną, a także 12 miesięczna licencję na nawigację na telefon lub tablet.
Urządzenie zostało zapakowane w bardzo solidne pudełko, na którym producent umieścił podstawowe informacje o wideo rejestratorze (m.in. rozdzielczość nagrywania, kąt widzenia, maksymalna pojemność karty pamięci). Wideorejestrator swoim wyglądem przypomina aparat kompaktowy a jego wymiary to: 110x60x10mm
Dużym atutem tego urządzenia jest szerokokątny obiektyw – wynosi 170 stopni, a także bardzo przydatna funkcja w razie kolizji, wypadku – aparat który robi dobre zdjęcia.
Urządzenie zostało wykonane bardzo solidnie, przyciski zostały umieszczone w dobrym miejscu przez co nie ma problemów z poruszaniem się po menu.
II. Parametry techniczne
Teraz kilka słów o parametrach technicznych tego urządzenia.
Urządzenie zostało wyposażone w procesor NOVATEK NT96650.
Rozdzielczość nagrywania 1080P Full HD Digital Video oraz rozdzielczość obrazu 12 Mpix.
Szerokokątny obiektyw (170°).
Detektor ruchu G-sensor: Przechwytuje i chroni materiał podczas wypadku, w sytuacji nagłego przyspieszenia, hamowania lub zderzenia.
Metalowa obudowa i smukła konstrukcja sprawiają, że samochodowy wideorejestrator posiada stylowy wygląd.
Nagrywanie w pętli – bez przerw między nagraniami.
Sprawne działanie nawet przy mniejszym oświetleniu w trybie nocnym.
Rzeczywisty czas i data wyświetlana na nagraniu i na zrzutach obrazu.
Czytnik kart Micro SD/SDHC. ( max. pojemność karty 256 GB)
Funkcja automatycznego nagrywania po uruchomieniu silnika.
Bateria – 200 mAh 3.7 v
III. Jakość nagrywania
Zapewne jesteście ciekawi jak rejestrator radzi sobie z nagrywaniem w różnych warunkach atmosferycznych?
Naszym zdaniem wideorejestrator spisał się bardzo dobrze. Obraz nagrywania w dzień jest dobrze widoczny, tablice rejestracyjne na nagraniu są czytelne – jeżeli jedziemy po równej drodze. Gorzej jest odczytaniem tablic kiedy poruszamy się po nierównej nawierzchni ( np. kostka brukowa) wtedy na nagraniu pojawiają się drgania przez co obraz staje się mniej czytelny.
Przejdźmy teraz do obrazu nagrywanego w nocy. Niestety jakość obrazu w nocy jest nieco gorsza niż w dzień. Aby nie być gołosłownym poniżej prezentujemy nagranie z przejazdu w dzień i w nocy.
Nagranie w dzień:
Nagranie w nocy:
IV. Funkcje
Wideorejestrator został wyposażony w podstawowe funkcje takie jak np: nagrywanie w pętli, zabezpieczenie nagrania, uruchomienie nagrywania po przekręceniu kluczyka w stacyjce – te funkcje posiada większość wideorejestratorów dlatego nie będziemy się o nich rozpisywać.
Firma NAVITEL zadbała o to aby urządzenie zostało wyposażone w bardzo przydatne dodatkowe funkcje m.in – G-sensor, tryb parkingowy, wide Dynamic Range (WDR). Dla tych mniej doświadczonych „gazeciarzy” poniżej po krotce wyjaśnimy w/w funkcje:
– G-sensor – Jeżeli pojazd zostanie uderzony, rejestrator automatycznie zablokuje nagranie.
– Tryb parkingowy – W przypadku wykrycia drgań kiedy urządzenie jest wyłączone, włączy się ono automatycznie i rozpocznie nagrywanie. Plik zostanie zabezpieczony (zablokowany). Jeśli przez ponad minutę nic się nie dzieje, urządzenie wyłączy się.
– Wide Dynamic Range – Szeroki zakres dynamiki zapewnia bardziej szczegółowy obraz.
– zrzut ekranu z ustawień kamerki samochodowej
GALERIA ZDJĘĆ:
tak średnio na jeża bym powiedział wolę dołożyć i kupić truecama lub lamaxa 😛
Sprzęt bardzo przeciętny. Jakość rejestru w nocy- słaba. Poza tym uważam, że testy wideorejestratorów w nocy powinny odbywać się na nieoświetlonych parkingach lub innych miejscach tego typu, które pozbawione są oświetlenia, a nie na ulicach miasta.
Brakuje pozycjonowania GPS i prędkości z jaką jedzie auto- to powinien być standard.
Plusem jest na pewno duża pojemność obsługiwanej karty pamięci.
Ja używam Garmin Dash Cam 35 i w tej kamerce rejestr nagrań nocnych jest czytelny.