Wzrost stawek zaakceptowany przez producentów. Czy przewoźnik otrzyma więcej?

Początek roku 2019 w wielu branżach rozpoczyna się wzrostem cen. O ile do energii elektrycznej rząd coś dorzuca – „na chwilę” –  to do transportu dorzucają sami producenci. Wzrost opłat paliwowych, trudna sytuacja na rynku pracy postawiła po ścianą wszystkich producentów. Ponad 80% firm już podniosła stawkę za wykonanie usług transportowych o około 20%.

W rozmowie z jedną z firm produkujących części do samolotów działając w podrzeszowskiej Jasionce wzrost ten podniósł sie aż o ponad 20% do roku poprzedniego.  Jak mówi nam Mariusz pracujący jako kierownik ds transportu krytycznego – Wzrost cen za transport musiał poszybować w górę gdyż nasi kontrahenci którzy przewożą nam towar za-czeli protestować przeciwko „głodowym stawką”. Obecnie za kilometr auta ciężarowego w trasie międzynarodowej płacimy około 0,75-0,80 centa z/i do Polski. Natomiast za zestaw (ciągnik+naczepa) 0koło 2.08-2.18 – oczywiście za kilometr. Wszystkie firmy oczywiście zaakceptowały powyższe warunki i mamy już spokój do końca roku.

Producent meli z Krakowa natomiast tygodniowo wysyła około 7-10 transportów mebli do 1100kg na trasie Kraków – Hamburg. Jak mówi Pan Tomasz w 2018 roku płaciliśmy firmie 580 euro za transport na tej trasie. Obecnie stawka ta została zwiększona do kwoty 690 euro za kurs. – Firma, która zajmuje się roczny kontraktem już na przełomie listopada i grudnia sygnalizowała wzrost stawek wynikających z braku kadry oraz wzrostu cen utrzymania floty pojazdów patrząc na ceny ropy i wartość euro. – dodaje Tomasz, prezes krakowskiej firmy.

W obydwu przypadkach terminy płatności nie przekraczają 21-30 dni. Co za tym idzie płatności nie są opóźniane. Firmy obsługujące powyższych producentów mogą cieszyć się kolejnym rokiem wzrostu finansowego. Pytanie jednak – Czy przewoźnicy – szczególnie Ci busami – nadal będą jeździć za stawki 0,40 – 0,45 centa za kilometr? Przecież spedycje pragną zarobić a termin płatności u molochów mamy nie mniejszy niż 60 dni!!! Warto zauważyć, że ten termin tak naprawdę to 90 lub więcej. Wykonanie transportu, dostarczenie dokumentów przez kierowcę i wysłanie dokumentów do firmy to kolejne 30 dni. Niestety już dzisiaj mogę odpowiedzieć na postawione pytanie. Tak znajdą się nawet tacy co pojadą za 0,35… Ale może jednak warto się zastanowić ile tracicie mając auta pod spedycjom. Ile tracisz Ty i Twój kierowca!

 

CHCESZ ZAMÓWIĆ KALENDARZ BUSIARZE.COM.PL NA 2019 rok – zobacz tutaj

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze

O Mateusz Urbaniak 201 artykułów
Redaktor portalu.