Przyszłość z fotomontażu? Czy lepiej B+E?

Po informacji o możliwości wprowadzenia tachografów w busach pojawiły się na stronach transportowych fotomontaże typu Fiat Doblo ze skrzynią na dwie palety. Chyba komuś coś się pomyliło. Owszem. Doblo może mi na w wersji rama z zabudową mniej niż 2,4 DMC, ale co miałby taki samochód wieźć? Już dzisiaj latają „mikro” (specjalnie piszę mikro bo małe to my ;-)) expresy czy to właśnie autami typ Doblo czy Traffic. Zazwyczaj są to pojedyncze strzały i kierowca daje radę w te i wewte na mikro dostawczaku. Błędem jest jednak wierzyć, że dzisiejsze transporty ktoś rozbije na mniejsze. Raczej poprawi się logistyka dostaw i będzie trzeba lepiej wykorzystać to co daje Busiarz ze swoją furą.

Wg mnie jednym z sensowniejszych rozwiązań jest na to witamina E… no dobra. Nie witamina a prawko B+E. Dzięki temu można prowadzić zestaw bus+przyczepa. Taki zespół pojazdów, jak fachowo można określić, może mieć nawet 7 ton DMC. 3,5 tony bus + 3,5 tony przyczepa (choć niekoniecznie i o tym za chwilę). Oczywiście już dziś jeżdżą takie samochody po europejskich drogach. Popularność była właśnie ograniczona koniecznością posiadania tacho no i kierowcy z E plus umiejętności. To już trzeba umieć prowadzić.

Przy założeniu masy przyczepy około 1 tony mamy na zestawie 3,5 tony ładowności. Warunek to, że na haku mamy w papierach 3,5 tony oraz to, że silnik naszego Busa to pociągnie. Czyli z tego co mamy dziś na rynku tylko  3 litrówki. Iveco albo Sprinter. Uwaga: W Iveco standardem jest 3,5 tony na przyczepę. W Mercedesie trzeba zadbać o to przy zamawianiu. Zawsze klika stów za tą opcję Mercedes zarobi ;-). Pamiętać należy by przy zamawianiu auta zamówić też tacho. To nie duży wydatek w opcji fabrycznej (do 2 tys. zł), a w przypadku montażu w servisie robi się z tego jakieś 6 tys.

Innym, ciekawym rozwiązaniem jest ciągnik na Iveco Daily. Coś takiego też można kupić, a zaletą jest duża ładowność i chyba jednak łatwiejsze prowadzenie niż auto z przyczepą.

Warto więc pomyśleć o szkoleniu B+E bo można sobie pojeździć Porshe. Poniżej wycinek z cennik jednej z Białostockich szkół jazdy.

… a żeby nie było tak zupełnie poważnie to na koniec nasza propozycja jak z np z Iveco na bliźniakach zrobić furę o DMC 2,4 i ciągle z toną ładowności ;-).

zdjęcia: Busiarze.com.pl, Konar, film: Youtube, szkoła jazdy Tom Zielona Góra

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze