Blokada przez ZUS zaświadczenia A1 została uchylona

Jak informuje OCKR na swojej stronie internetowej (źródło podane u dołu strony) w kwietniu br. pewna firma z Polski zwróciła się do OCKR w kwestii odmowy wydania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenia A1 dla kierowcy z Ukrainy.

W tym miejscu wyjaśnijmy, że zaświadczenie A1 to dokument, w którym ZUS potwierdza, że delegowany za granicę pracownik podlega polskiemu ustawodawstwu i polskim ubezpieczeniom. Po zmianie przepisów w UE jest obowiązkowe dla kierowców w transporcie międzynarodowym w krajach, w których wymagana jest wypłata tamtejszej płacy minimalnej, takich jak Francja, Niemcy, Austria i Włochy.

Wspomniana firma zdecydowała się na wniesienie do sądu odwołania od decyzji ZUS. Dzięki wsparciu OCRK właściciel firmy transportowej był również gruntownie przygotowany do rozprawy sądowej.

1 sierpnia 2017 roku Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej w wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych przychylił się do wniosku przewoźnika. Uwzględnił argumentację przygotowaną przez OCRK i uchylił decyzję ZUS. Nakazał również wydanie zaświadczenia na formularzu A1 dla kierowcy będącego obywatelem Ukrainy.

Źródło: OCRK, oprac.: Redakcja
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze

O Mateusz Urbaniak 201 artykułów
Redaktor portalu.