Z „listkiem” od stycznia 2017!

zielony-listek-dla-kierowcow
zielonelistki.pl

Jak zapowiada Ministerstwo Transportu Drogowego świeży kierowca od stycznia 2017 będzie miał zaostrzone przepisy ruchu drogowego, pomniejszoną ilość punktów karnych, będzie musiał podróżować z opiekunem oraz nakleić naklejkę klonu – tzw.  zielonego listka.

Początkujący kierowca przez pierwszych 8 miesięcy od uzyskania prawa jazdy musiał poruszać się autem z przyklejonymi na przedniej i tylnej szybie naklejkami. Na obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym – 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej – 100 km/h.

Nie będzie też mógł w tym okresie podejmować pracy jako kierowca.

Osoby, które pierwszy raz otrzymają prawo jazdy kategorii B, będą inaczej traktowane przez prawo niż doświadczeni kierowcy. Przez pierwsze dwa miesiące od momentu otrzymania uprawnień osoby te będą objęte okresem próbnym.

Jeżeli w czasie tego okresu kierowca popełni dwa wykroczenia przeciw bezpieczeństwu w ruchu drogowym, okres zostanie wydłużony o kolejne 2 lata. Jeśli natomiast popełni co najmniej 3 wykroczenia ukarane mandatem karnym lub jedno przestępstwo drogowe, to straci prawo jazdy.

Pomiędzy czwartym, a ósmym miesiącem od otrzymania uprawnień, kierowca będzie musiał przejść płatne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzone przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a także godzinne szkolenie praktyczne (ćwiczenia jazdy na zakręcie, na śliskiej nawierzchni, efektywnego hamowania z systemem ABS i wychodzenia z nieplanowanego poślizgu) w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Łączny koszt szkoleń ma nie przekroczyć 300 zł. Zaświadczenie o zaliczeniu szkoleń trzeba będzie przedłożyć staroście.

Zmianie ulegnie również sytuacja doświadczonych kierowców, którzy uzbierali 24 punkty. Nie stracą oni prawa jazdy, ale będą musieli przejść kilkudniowe szkolenie (koszt 500 zł).

Po zebraniu 24 punktów karnych kierowca będzie mógł zaliczyć taki kurs tylko raz. Jego konto zostanie wyzerowane, ale w ciągu 5 lat nie dostanie on drugiej szansy, jeśli znowu uzbiera 24 punkty.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze

O Mateusz Urbaniak 201 artykułów
Redaktor portalu.