Busikiem na Unii od 21 lat!

Ministerstwo transportu chce podnieś wiek kierowcom DCM 2,8 – 3,5t wykonywającym pracę poza granicami kraju.

Kierowca na trasach międzynarodowych, nie tylko kierowcy zawodowi tirów ale także kierowcy aut dostawczych oraz busów – muszą mieć ukończone 21 lat! – tak ma brzmieć zapis nowej ustawy

Sytuacja ta nawiązuje niestety do ostatnich statystyk, które wskazują iż młodzi kierowcy powodują więcej kolizji i wypadków w krajach Unii Europejskiej. Ponad 48% kierowców – w wieku do 21 lat – w pierwszym półroczu tego roku spowodowała wypadek po zagranicami naszego kraju. Najwięcej, bo aż 60% – w Niemczech!

W rozmowie telefonicznej naszej redakcji z jedną ze spedycji we Wrocławiu usłyszeliśmy:

Mieliśmy jeszcze rok temu pięciu kierowców z doświadczeniem na tzw. „kraju”, którzy mieli wiek poniżej 21 lat. Trzech z nich wróciło z międzynarodówki – bez lusterek – albo z uszkodzonym autem. Od tego czasu nie zatrudniamy nikogo kto nie ukończył 21 lat. Oczywiście nie możemy wykluczyć, że także starsi kierowcy nie są bez winy. Mimo tego starszy kierowca z doświadczeniem wie jak zachować się w danej sytuacji.

Przygotowaniem ustawy ma zająć się sejm oraz ministerstwo transportu. A my czekamy na Wasze komentarze i maile na: redakcja@busiarze.com.pl co o tym sądzicie?

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze