Pracodawco zatrudniasz pracownika na DG nadal płacisz stawkę minimalną!!!

Pracodawcy którzy myśleli, że mogą ominąć płacę minimalną zatrudniając pracowników na działalności gospodarczej są w dużych tarapatach. Dlaczego?!

Wiele firm chciało oszukać przepisy płacenia wynagrodzenia minimalnego w krajach unii europejskiej, które ma za zadanie zwiększyć konkurencyjność firm w swoich krajach oraz wyrównać płace między innymi dla kierowców. Pakiet mobilności zwiększył jednak zakres kompetencji dając organom kontrolnym możliwość sprawdzenia nie tylko pracowników pracujących na umowie o pracę ale także współpracujących na DG przewoźników.

Chodzi tutaj głównie o to że pracodawca nie został zwolniony z rozliczenia tzw. „podwykonawców” z płacy minimalnej. Podwykonawca, który pracuje na rzecz firmy musi zostać rozliczony także z stawki minimalnej udając się do kraju w którym ten przepis istnieje. Brak takiego rozliczenia skutkuje nałożeniem sankcji na pracodawcę i osobę z nią współpracującą. Kontrole, które obecnie są przeprowadzane w kilkunastu firmach ujawniły szereg nieprawidłowości dotyczących właśnie rozliczenia pomiędzy kierowca na samozatrudnieniu a pracodawca. Ten drugi w 89 % nie rozliczał współpracownika z stawki minimalnej a co więcej nie gwarantował mu opiekuna m.in. na Francji. A obowiązek ten ciąży na pracodawcy, chyba że kierowca na DG ma swojego przedstawiciela a pracodawca pokrywa koszta związane z obsługą jego firmy przez przewoźnika!

Drugim bardzo dużym problemem, który ostatnimi czasy często pojawia się w współpracy na linii pracodawca a kierowca na samozatrudnieniu to obciążanie za kolizję, wypadek lub uszkodzenie powierzonego mienia. Organy kontrolne informują o możliwości obciążenia za wynikłe podczas wykonywania usługi transportowej szkody na mieniu pracodawcy. Prawo tu stoi po stronie pracodawcy! Dlaczego? A chociażby dlatego, że kierowcy z DG nie mają swojego środka transportu świadcząc usługę. Pracodawca pomimo, że ma auto ubezpieczone może obciążyć prawnie przewoźnika do 100% wartości uszkodzenia mienia.

Pracodawcy najczęściej zawierają bardzo rygorystyczne umowy z przyszłymi pracownikami na DG. Zatem warto się zastanowić czy DG to dobre rozwiązanie w dzisiejszych czasach!

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze

O Mateusz Urbaniak 201 artykułów
Redaktor portalu.