Szwajcaria – bać się, czy nie …

Szwajcaria Jakże piękna i tajemnicza zarazem… Kraj który z chęcią odwiedzam podziwiając piękno gór, jezior… kraj bogaty kulturowo…

Czy tak samo chętnie witany przez kierowców aut dostawczych???

Podróżując przez Szwajcarie nie mając ze sobą ładunku, trasa sprawia przyjemność… Wjeżdżamy i wyjeżdżamy bez żadnego czekania. Problemy pojawiają się w chwili gdy Szwajcaria staje się dla nas krajem w którym musimy rozładować lub załadować towar… Dlaczego? Postaram się to wyjaśnić.

Kraj ten nie wstąpił do Unii Europejskiej jak inne kraje członkowskie. Przekraczając którąkolwiek granicę tego Państwa, exportując lub importując towar , czeka nas wiele niespodzianek wiążących się z cleniem ładunku na granicy ( dokonuje się go w spedycjach które mają swoje biura na przejściu granicznym , tych spedycji jest wiele – najważniejsze to dowiedzieć się w jakiej spedycji czekają na nas nasze dokumenty ). Często zdarza się tak, że ładując towar do Szwajcarii lub ze Szwajcarii otrzymujemy z dokumentem przewozowym zwanym CMR dodatkowy dokument T1 lub T2.

– dokument T1 wydawany dla towarów pochodzących ze wspólnoty Europejskiej

– dokument T2 wydawany dla towarów z poza Unii Europejskiej

Nie posiadając dokumentu T1 czy też T2 dojeżdżamy do granicy ( nie przekraczając jej ) i tam rozpoczynamy clenie.

Granice otwarte są najczęściej od 7.00 – 17.00 ( warto dowiedzieć się jak to wygląda z granicą którą my musimy przekroczyć ). Gdy dojechaliśmy do przejścia, zostawiamy ( na specjalnie przygotowanym dla aut dostawczych parkingu ) swoje auto i udajemy się do biura ( dowiedzmy się jak nazywa sie nasze biuro żeby nie błądzić od drzwi do drzwi ) Mając już w ręku dokumenty, musimy się udać do celników Szwajcarskich oraz kraju który graniczy ze Szwajcarią a do którego my jedziemy lub z którego wyjeżdżamy. Otrzymamy tam pieczątki celne. Na tym kończy się odprawa a my spokojnie możemy kontynuować naszą podróż do miejsca docelowego.

Korzystajmy z możliwości zwiedzenia tego Państwa.

Życzę wszystkim szybkich odpraw, samych dokumentów T1 lub T2 które ułatwiają podróż.

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Komentarze do artykułu

Komentarze

O Mateusz Urbaniak 201 artykułów
Redaktor portalu.